Blitz | Kliko dhe Informohu

Kuzhina

6 ingredientët që nuk duhet t’i fusni asnjëherë në blender

    6 ingredientët që nuk duhet t’i fusni asnjëherë në blender

Blenderi është një nga pajisjet më të përdorshme të momentit në kuzhinë. Gjithsesi, edhe pse multifunksional dhe shumë lehtësues,disa ingredientë të kuzhinës që nuk duhet t’i hidhni në blender. Ujë

Lexo me Shume

Pjatat që u lënë më shumë mbresa të huajve në Shqipëri

    Pjatat që u lënë më shumë mbresa të huajve në Shqipëri

Si shumë vende të Ballkanit, edhe Shqipëria është një vend pothuajse i pazbuluar nga të huajt. Shumë të huaj nuk kanë asnjë informacion për kuzhinën e saj speciale dhe të

Lexo me Shume

Ëmbëlsira japoneze “Raindrop”. Ja si ta gatuani

Ëmbëlsira japoneze “Raindrop”. Ja si ta gatuani

Japonezët janë të çmendur pas këtij gatimi modern dhe unik. Kjo shije e re arriti në SHBA dhe natyrisht ka tërhequr vëmendjen dhe admirimin e të gjithëve. Kjo është një

Lexo me Shume

10 ushqimet e shëndetshme që na bëjnë më të uritur

    10 ushqimet e shëndetshme që na bëjnë më të uritur

Edhe kur jeni ulur dhe keni marrë të gjithë kohën që nevojitet për të ngrënë mëngjes, ndodh që pak pasi keni përfunduar të ndjeni  zhurmë në stomak. Nga vjen kjo?

Lexo me Shume

Si të përgatitim tiramisu

    Si të përgatitim tiramisu

E kush nuk i adhuron ëmbëlsirat! E vetmja gjë që na pengon është frika e shtimit në peshë. Por në qoftë se përgatitim ëmbëlsira të lehta dhe jo me shumë

Lexo me Shume

Role pule e mbushur me arra

    Role pule e mbushur me arra

Role pule është një pjatë e shijshme dhe e lehtë. Përdorimi i erëzave i jep kësaj pjate një shije të mrekullueshme. Përbërësit: 4 feta kraharor pule 4 feta proshutë e

Lexo me Shume

Krostatë me marmelatë dardhe

    Krostatë me marmelatë dardhe

Ëmbëlsirat e thjeshta për mëngjes ose për zemër janë një pasion më vete. Jo sepse bëhen për dy minuta, por edhe sepse i japin shtëpisë ngrohtësinë familjare me aromën që

Lexo me Shume

Bathë me mish në furrë

    Bathë me mish në furrë

Për mua gatimet  furrës janë dashuri, e dini tashmë, por këto bathë të gatuara në tavë balte në furrë i vunë pikën. Receta është e thjeshtë. Nëse keni durim qërojini

Lexo me Shume

Kocë e tiganisur me domate, ullinj dhe kaperi

  Kocë e tiganisur me domate, ullinj dhe kaperi

Erdhi më në fund pranvera dhe trupi ynë kërkon ushqime të lehta, ngjyra dhe pjata plot shije. Këtu do të

Lexo me Shume

Reçel dardhe me aromë xhenxhefili

  Reçel dardhe me aromë xhenxhefili

Nëse i doni shumë këto shije  do të doni shumë edhe këtë reçel.  Dardhat janë akoma në  stinë dhe janë

Lexo me Shume

Nga cilat kalori duhet të përfitoni?

Nga cilat kalori duhet të përfitoni?

Ne jemi gjithnjë në përpjekje të kuptojmë se si duhet t’i numërojmë kaloritë dhe të humbim peshë. Shpesh shkojmë në

Lexo me Shume

Gisele Bundchen dhe Tom Brady, çifti që nuk e lë asnjëherë dietën

  Gisele Bundchen dhe Tom Brady, çifti që nuk e lë asnjëherë dietën

Gisele Bundchen dhe Tom Brady hanë vërtet shëndetshëm, 100% ushqime organike, me shumicë perimesh. Asnjëherë sheqer, miell, kripë apo ndonjë

Lexo me Shume

Konsumimi i çokollatës përmirëson funksionimin e trurit

  Konsumimi i çokollatës përmirëson funksionimin e trurit

Të gjithëve na pëlqejnë studimet që veset tona i kthejnë në përfitime shëndetësore. Kohët e fundit kryefjala e lajmeve ka

Lexo me Shume

Ja çfarë do të thotë në të vërtetë dëshira për këto ushqime

  Ja çfarë do të thotë në të vërtetë dëshira për këto ushqime

Shumica prej nesh rritet duke besuar në idenë se kur ndjen nevojë për ushqime të caktuara ke mungesë të tyre.

Lexo me Shume

Ja disa ide se si të dekoroni vezët e Pashkëve

  Ja disa ide se si të dekoroni vezët e Pashkëve

  Pashka është një nga festat më të rëndësishme fetare. Megjithatë, me afrimin e saj amvisat nisin të mendojnë për

Lexo me Shume

Katrorë çokollate-Brownies

  Katrorë çokollate-Brownies

Një ëmbëlsirë amerikane, një rrugë e mesme ndërmjet një torte të butë me çokollatë dhe një biskote. Fare të lehta

Lexo me Shume

Pulë e tiganisur me patate dhe limon

  Pulë e tiganisur me patate dhe limon

Nga ato receta të çastit që sajohen me çtë kesh për momentin dhe që dalin më të mira se ato që

Lexo me Shume

Rizoto me arragostë dhe shampanjë

  Rizoto me arragostë dhe shampanjë

Një oriz me shije shumë delikate. Tepër i  shijshëm në një darkë festive mes miqve. Bëjeni vetëm nëse skeni shumë

Lexo me Shume

Supë me finok dhe portokall

  Supë me finok dhe portokall

Ada sot do të na japë një recetë të vyer për ata që duan të jenë në formë. Sot po sjell

Lexo me Shume

Makarona “orecchiette” me mozzarella dhe domate të freskëta

  Makarona “orecchiette” me mozzarella dhe domate të freskëta

Erdhi më në fund pranvera e kush më mirë se kjo pjatë e përfaqëson me ngjyra dhe freskinë e saj.

Lexo me Shume