Blitz | Kliko dhe Informohu

Kuzhina

Si të përgatisni qofte patatesh me djathë

    Si të përgatisni qofte patatesh me djathë

Qofte patatesh me djathë është një recetë e thjeshtë dhe e shijshme. Do të ishte një zgjedhje perfekte për një darkë me miq ose familjarë. Përbërësit për 4 persona: 500

Lexo me Shume

I keni pëlqyer këto ushqime në fëmijëri? Ka ardhur koha të hiqni dorë prej tyre

I keni pëlqyer këto ushqime në fëmijëri? Ka ardhur koha të hiqni dorë prej tyre

Vjen një moment kur duhet patjetër të ndaloni së konsumuari ushqimet që në fëmijëri i pëlqenit aq shumë dhe duhet të filloni të përgatisni dhe mësoni njëkohësisht veten me ushqimet

Lexo me Shume

Si të përgatitni një koktej me verë?

    Si të përgatitni një koktej me verë?

Ju dashuroni verën dhe kotejet, por nuk e kishit menduar se mund të përgatisnit një koktej vere. Edhe në qoftë se nuk jeni simpatizant i alkoolit, ky koktej është e

Lexo me Shume

10 ushqimet që duhet t’i keni gjithmonë në frigorifer

10 ushqimet që duhet t’i keni gjithmonë në frigorifer

Është mirë të jeni gjithnjë të përgatitur, sidomos kur vjen fjala tek ushqimet. Ndodh ndonjëherë që shkoni për pazar, të harroni të blini diçka dhe ndiheni shumë keq kur vini

Lexo me Shume

10 gjërat që duhet t’i dini patjetër për migrenën

10 gjërat që duhet t’i dini patjetër për migrenën

Dhembja e kokës është ndër më të zakonshmet, sidomos dekadën e fundit, në të gjithë botën. Kjo sepse stresi, rutina e shpejtë e ditës, shqetësimet, janë faktorë që ndikojnë drejtpërdrejt

Lexo me Shume

Pse nuk blejmë kos pa yndyrë?

    Pse nuk blejmë kos pa yndyrë?

Më parë preferohej kosi pa yndyrë, sepse ishte i vetmi dhe nuk kishte shumëllojshmëri zgjedhjesh.  Por kur në treg doli kosi grek ose ndryshe kosi me yndyrë, gjithçka ndryshoi, ndoshta

Lexo me Shume

6 ushqimet që ju bëjnë të ndiheni më të uritur

    6 ushqimet që ju bëjnë të ndiheni më të uritur

Shpesh ndihemi të uritur edhe pse kemi ngrënë. Sipas shkencës ne konsumojmë disa ushqime të cilat na shtojnë më shumë urinë. Kur pretendojmë se ndihemi të ngopur ndonjëherë është vetëm

Lexo me Shume

Krapfen me Nutella

    Krapfen me Nutella

Krapfen është një ëmbëlsirë në formë të rrumbullakët, e cila skuqet dhe mbushet me marmelatë, krem, Nutella ose shërbehet vetëm me sheqer pluhur. Kjo ëmbëlsirë mund të shoqërohet me një

Lexo me Shume

Si të bëni salcë karameli në 3 minuta duke përdorur mikrovalën

  Si të bëni salcë karameli në 3 minuta duke përdorur mikrovalën

Harroni djegien e sheqerit pa dashje teksa përpiqeni të bëni salcë karameli në kushte shtëpie sepse kjo mënyrë do t’ju

Lexo me Shume

15 mënyra të shijshme për të konsumuar ullinjtë

15 mënyra të shijshme për të konsumuar ullinjtë

Ullinjtë janë jo vetëm gjerësisht të konsumueshëm nëpër pjata të kulturave të ndryshme, por janë edhe të preferuar nga një

Lexo me Shume

15 receta të shpejta e të shijshme me lulelakër që ju ndihmojnë të humbni peshë

  15 receta të shpejta e të shijshme me lulelakër që ju ndihmojnë të humbni peshë

Nëse pyesni veganët do të thonë se lulelakra është e preferuara e tyre. Kjo sepse ajo mund të kombinohet në

Lexo me Shume

Avokado me karkaleca

  Avokado me karkaleca

Avokado me karkaleca është një antipastë  e thjeshtë në përgatitje dhe shumë e shijshme. Përbërësit: 2 avokado të pjekur 300

Lexo me Shume

Si të përgatitim “cheesecake” me kos

  Si të përgatitim “cheesecake” me kos

“Cheesecake” me kos është një ëmbëlsirë e shijshme dhe ka gjithmonë sukses kur ua shërbeni miqve. Përbërësit: Për bazën: 150

Lexo me Shume

12 teknika që të jeni një shef i vërtetë edhe në kuzhinën e shtëpisë tuaj

  12 teknika që të jeni një shef i vërtetë edhe në kuzhinën e shtëpisë tuaj

Disa shefa të njohur kuzhine janë bërë bashkë për të përmbledhur teknikat kryesore bashkë me një sërë këshillash për tiganisje,

Lexo me Shume

Sekreti i shijes së përsosur të mishit të qengjit

  Sekreti i shijes së përsosur të mishit të qengjit

Mishi i qengjit është zakonisht i preferuar për gjithë vitin, por sidomos në raste festash. Kur shohim qengja të vegjël

Lexo me Shume

Çfarë përfitimesh keni nga konsumimi i karotave

  Çfarë përfitimesh keni nga konsumimi i karotave

Ushqimi i preferuar i Bags Bunnt-it mund t’ju ofrojë më tepër nga sa mendoni. Karotat janë një burim i shkëlqyer

Lexo me Shume

Kur gatimi është “fashion”

Kur gatimi është “fashion”

Të kesh pasion gatimin do të thotë ti japësh vetes mundësinë të bësh art jo vetëm në kuzhinë por me

Lexo me Shume

Hiq dorë nga mishi. Shpëto miliona jetë!

  Hiq dorë nga mishi. Shpëto miliona jetë!

Të kesh një mik që ka zgjedhur të ushqehet si vegan, mund të jetë vërtetë e vështirë. Kjo sepse të

Lexo me Shume

10 pjata që nuk duhet t’i gatuani asnjëherë vetë

  10 pjata që nuk duhet t’i gatuani asnjëherë vetë

Dikur ishte mjaft e vështirë për të marrë recetat që të pëlqenin në një restorant, kurse sot, nëpërmjet rrjeteve sociale,

Lexo me Shume

Si përgatiten krepat?

  Si përgatiten krepat?

Krepat janë një petë brumi me origjinë franceze. Të pjekura mbi një piastër, të kripura ose të ëmbla, ato janë

Lexo me Shume

6 ingredientët që nuk duhet t’i fusni asnjëherë në blender

  6 ingredientët që nuk duhet t’i fusni asnjëherë në blender

Blenderi është një nga pajisjet më të përdorshme të momentit në kuzhinë. Gjithsesi, edhe pse multifunksional dhe shumë lehtësues,disa ingredientë

Lexo me Shume