Blitz | Kliko dhe Informohu

Kuzhina

Patate me pançetë dhe vezë

    Patate me pançetë dhe vezë

Përbërsit: 4-5 mesatare Patate 200 gr. Pançet 2 Vezë 2 lugë Vaj ulliri 2 thelpinjë Hudhra Pak Kripë Pak Piper të zi 1 lugë të vogël Paprika 1 lugë të

Lexo me Shume

Kek me kumbulla

    Kek me kumbulla

Përbërsit: 250 gr. Kumbulla 350 gr. Miell 1filxhanë kafe Mjaltë 1filxhanë kafe Vaj ulliri 1 pako Pluhur pjekës për ëmbëlsira Pakëz Kripë 1 gotë Qumësht 1 gotë Ujë 3 lugë

Lexo me Shume

Bukë mëngjesi me kos grek dhe fiq

    Bukë mëngjesi me kos grek dhe fiq

Përbërësit 1 bukë e bërë vetë në formë keku rrethor pak vanilje të freskët, në mungesë vanilje pluhur ose lëng 1 lugë gjalpë i shkrirë 200 ml kos grek 50

Lexo me Shume

Pija e preferuar verore e atyre që e urrejnë alkoolin: Mësoni si bëhet një “Margarita” analkolike me banane!

    Pija e preferuar verore e atyre që e urrejnë alkoolin: Mësoni si bëhet një “Margarita” analkolike me banane!

Përbërësit: 120 ml lëng i freskët limesh të shtrydhura feta limesh sheqer i imët, për gotat kubikë akulli 3 banane, të qëruara 50 gram sheqer 60 ml qumësht Përgatitja Si

Lexo me Shume

Tortë e kripur me patate, spinaq dhe kima

    Tortë e kripur me patate, spinaq dhe kima

Përbërsit: 400 gr. Spinaq 2 cop Peta brisèe 4 cop Salsiçe italiane 5 cop Patate 2 cop Qep 2 lugë Parmixhano të grirë Pak Vaj ulliri 1 Verdhë veze Pak

Lexo me Shume

Panine me djathë dhie dhe reçel

    Panine me djathë dhie dhe reçel

Përbërësit panine integrale djathë dhie i llojit Brie ose Toma Pak gjalpë 2 degë rozmarine Pak mjaltë Reçel fiku ose bronice Përgatitja Hapni bukët në mes, lyeni të dy pjesët

Lexo me Shume

Rizoto me kallamar dhe djathë të butë

    Rizoto me kallamar dhe djathë të butë

Një pjatë e shpejtë, me pak kalori dhe e lehtë për ditët e vërës. Përbërsit: 200 gr oriz për rizoto 500 gr kallamari pastruar 1 qep e vogël 200 gr burrata(llojdjathi i

Lexo me Shume

Reçel dardhe me aromë xhenxhefili

    Reçel dardhe me aromë xhenxhefili

Përbërësit: 1 kg dardha 1 rrënjë të vogël xhenxhefil 2 lugë mjaltë 1 lugë gjalpë 1 lugë kafe kanellë Përgatitja: Qëroni dardhët nga lëkura dhe farat dhe pritini në copa

Lexo me Shume

Koc e tiganisur me domate, ullinjë dhe kaperi

  Koc e tiganisur me domate, ullinjë dhe kaperi

Erdhi më në fund pranvera dhe trupi jonë kërkon ushqime të lehta, ngjyra dhe pjata plot shije. Këtu do ju shkuar një

Lexo me Shume

Strudel me dardhë dhe copëza çokollate

  Strudel me dardhë dhe copëza çokollate

Përbërësit 1 pako me pet byreku 4-5 dardha 3 lugë me pikëlza çokollate të zezë. Në munges mund të grini

Lexo me Shume

Role pule me speca

  Role pule me speca

Përbërësit 4 fileto pule 2-3 speca të kuq kripë dhe piper i zi pak vaj ulliri trumëz kaperi Për salcën:

Lexo me Shume

Akullore me mollë

  Akullore me mollë

Një ëmbëlsirë shumë e mirë për të sfiduar ditët e nxehta të verës. Me pak kalori dhe mund t’i shtoni

Lexo me Shume

Gin Cup -Kokteili im i preferuar

  Gin Cup -Kokteili im i preferuar

Me ardhjen e verës koktailet po bëhen çdo ditë e më shumë të preferuarit e mi, por vendin e nderit

Lexo me Shume

Supë e ftohtë me perime verore

  Supë e ftohtë me perime verore

Ditët e verës kërkojnë ushqime të lehta dhe të fresketa dhe ju do ta adhuroni këtë supë. E përshtaçme për

Lexo me Shume

Pilaf furre me të brëndshme viçi

  Pilaf furre me të brëndshme viçi

Përbërësit 1 kg oriz për pilaf rreth 800 gr. me të brendshme viçi në munges ato të qengjit ose kecit.

Lexo me Shume

Krepa “light” me miell orizi

  Krepa “light” me miell orizi

Përbërësit  Për 12- 14 krepa 3 vezë 270 gr. miell orizi 40 ml.  vaj orizi, mund ti bëni dhe me

Lexo me Shume

Kos me tërsherë dhe hurma

  Kos me tërsherë dhe hurma

Përbërësit 150 ml. kos 4 lugë tërshër 1 hurmë e qullët 1 dardhë e vogël pak bajame 1 lugë e

Lexo me Shume

Soda e bukës është shpëtimi juaj! 9 përdorimet efikase të saj

  Soda e bukës është shpëtimi juaj! 9 përdorimet efikase të saj

Soda e bukës është një substancë e mahnitshme. Përveçse përdoret për ushqime të ndryshme ajo ju ndihmon për të pastruar

Lexo me Shume

Byrek role me hithra dhe djath të bardhë

  Byrek role me hithra dhe djath të bardhë

  Përbërësit  1 pako me peta byreku 300 gr. Djathë të bardh 700 gr. Hithra 2 lugë miell 1 vezë

Lexo me Shume

Pulë e tiganisur me patate dhe limon

  Pulë e tiganisur me patate dhe limon

Nga ato receta të çastit që sajohen me ç’të kesh për momentin dhe që dalin më të mira se ato që

Lexo me Shume

Studimi: Akullorja për mëngjes përmirëson vigjilencën

  Studimi: Akullorja për mëngjes përmirëson vigjilencën

Sipas një studimi, akullorja për mëngjes ju bën më të zgjuar. Një shkencëtar japonez ka zbuluar se konsumimi i akullores

Lexo me Shume