Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Nëse konsumoni këto ushqime për mëngjes nuk do të keni aspak energji gjatë ditës

Nëse konsumoni këto ushqime për mëngjes nuk do të keni aspak energji gjatë ditës
October 21
14:56 2016

 

Disa nga ne janë persona që pëlqejnë vetëm lëngjet për mëngjes, ndërkohë që të tjerë pëlqejnë një pjatë të mbushur me shumë ushqime. Por nuk ka rëndësi se si na pëlqen mëngjesi, e rëndësishme është që energjia e gjithë ditës përcaktohet pikërisht në këtë vakt. Janë disa ushqime që mund t’ju lënë me ndjesinë e lodhjes përgjatë ditës, ndaj dhe duhet të bëni të pamundurën që t’i evitoni, edhe pse ndoshta në shije ato janë të preferuarat tuaja.

Nëse konsumoni ushqime të tjera përveç atyre që do të rendisim më poshtë, për 8 deri në 10 orë ju do të keni energji mjaftueshëm pasi keni konsumuar vaktin e mëngjesit, ndërkohë që nëse konsumoni këto ushqime do të keni energji maksimumi deri në 3 orë.

  • “Donuts” (Petulla)

1

Petë sfoliat me mollë apo lloje të tjera frutash

2

  • Çereale me sheqer

3

  • “Pancakes”

4

  • Drithëra me shije të ëmbël dhe ngjyrues

5

  • Lloje bukësh apo bagetash me djathë

6

  • Kos pa yndyrë

7

  • Sanduiç me proshutë, vezë dhe djathë

8

Komento
Shperndaje