Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Mos tentoni t’i gatuani këto receta vetë në shtëpi

Mos tentoni t’i gatuani këto receta vetë në shtëpi
December 31
16:49 2016

Dikur ishte mjaft e vështirë për të marrë recetat që të pëlqenin në një restorant, kurse sot, nëpërmjet rrjeteve sociale, mund të marrësh dhe të gatuash çdo recetë që dëshiron.  Por jo çdokush mund të gatuajë çdo gjë, ndryshe nga çfarë do të dalloheshin profesionistët. Më poshtë do të gjeni 10 pjatat që duhet t’ua lini në dorë profesionistëve.

  1. Sushi

Gatuani orizin në mënyrë perfekte,  por mos harroni që ka një dallim të madh mes peshkut që përdorin specialistët e sushit dhe peshkut që ju keni marrë në supermarket.

  1. Arancini

Është e thjeshtë deri te pilafi me lëng pule. Por duhet ta mblidhni orizin bashkë me djathin në topa të vegjël, që në shumicën e rasteve rezultojnë të copëtuar në duart tuaja.

  1. Makarona

Doni të bëni makarona vetë në shtëpi, por në qoftë se nuk keni një makineri makaronash në shtëpi, është një përpjekje e dështuar.

  1. Ramen

Është një gatim japonez, të cilin mund ta bëjnë vetëm shefat. Mund të dini të bëni një supë japoneze, por nuk krahasohet supa me Ramen, për të cilën do të duhen petë dhe shumë përbërës të tjerë.

  1. Macarons

Ëmbëlsirat e vogla me ngjyra duket sikur janë të thjeshta për t’u bërë. Por nuk i bëni dot vetë sepse ato do t’ju shkrijnë në furrë prej nxehtësisë.

  1. Hamburger

Nuk mund të bëni një ndër hamburgerit më të mirë, sepse në shtëpinë tuaj nuk ka mustardë që shkon perfekt me biftekun e cilësisë të lartë.

  1. Bibimbap

Vezë, oriz, perime, nuk tingëllon e ndërlikuar,  por nuk mund ta shërbeni atë në një pjatë koreane. Pjata koreane është një tas i madh guri shumë i nxehtë.

  1. Goyoza dumplings

Mendoni të përfundoni pemën e Krishtlindjes pa shiritat e caktuar, ashtu është edhe kjo pjatë në mungesë të mishit të grirë.

  1. Peking Duck

Të qëndrosh në shtëpi dhe të merresh me lustrimin dhe tharjen e rosës për ta gatuar atë më vonë… vërtet e lodhshme./Blitz.al/

Shperndaje