Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Mel me lëpjeta dhe domate të vogla

Mel me lëpjeta dhe domate të vogla
April 23
17:10 2017

Përbërësit:

  • 2 filxhan kafe mel i shpëlarë mirë në ujë të ftohtë dhe më pas e lë të kullojë;
  • 4 filxhan kafe ujë të nxehtë ose lëng vegjetal
  • 1 thelb hudhër
  • një dorë lëpjeta të egra
  • një dorë domate të vogla
  • 2 lugë vaj ulliri
  • 1 karotë
  • pakëz kripë dhe piper të zi
  • një tufë e vogël majdanoz

Përgatitja:

Kaurdisni hudhrën e grirë imët me vajin dhe shtoni në të edhe lëpjetat e prera hollë së bashku me karotën e prerë në kubikë. Më pas bashkoni domatet e prera në gjysmë dhe kaurdisni sa të marrin aromë dhe faqe. Bashkoni melin, shtoni kripë, piper dhe shtoni edhe ujin e nxehtë.

Mbylleni me kapak dhe lëreni të zjehet si pilafi. Kur të ketë shteruar ujin dhe të ketë bërë vrima në sipërfaqe është gati.

Shërbejeni me majdanoz të grirë sipër pasi është ftohur paksa./Blitz.al/

Burimi: Adda’s All

Komento
Shperndaje