Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Makarona spageti me hudhra, spec djegës dhe vaj ulliri

Makarona spageti me hudhra, spec djegës dhe vaj ulliri
March 29
21:46 2018

Përgatitja:

  • thelpinj hudhër
  • 1 spec djegës
  • 3 lugë vaj ulliri
  • 140 g makarona spageti
  • borzilok ose majdanoz sipas dëshirës.

Përgatitja:

Hudhrën e qëruar dhe të shtypur me dorë vendoseni të aromantizojë vajin bashkë me specin djegës dhe sapo të fillojnë të marrin  ngjyrë dhe në ajër të ndjeni aromën e mirë të hudhrës  hiqeni dhe shtoni në tigan makaronat e ziera aldente dhe nja dy garuzhde nga uji i tyre i zierjes. Luani tiganin para, mbrapa që të rregulloni lëngjet me pjesën e yndyrës deri sa të formohet një tip salce e hollë.

Shërbejini me majdanoz ose borzilokë të grirë dhe djathë parmixhano sipër.

Shënim. Hudhrat dhe specin djegës mund dhe t’i grini imët dhe t’i kaurdisni paksa para se të shtoni makaronat./Blitz.al/

Burimi: Adda’s All

Komento
Shperndaje