Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Makarona me brokoli, fasule dhe karkaleca

Makarona me brokoli, fasule dhe karkaleca
December 07
22:00 2017

Përbërsit:

 • 220 gr. Makarona Formatin qe deshironi
 • 10-15 Karkaleca
 • 1 kok e vogël Brokoli
 • 200 gr. të zjera më parë Fasule
 • 2 thelpinjë Hudhra
 • 2-3 lugë Vaj ulliri
 • 1 Spec djegës
 • Gjysëm gote Vere e Bardhë
 • 1 tuf e vogël Majdanoz
 • Pakëz Kripë
 • Piper të zi

Përgatitja:

Qёroni karkalecat dhe pastrojni nga fija e brendёshme, lёrini mёnjanё

Qёroni hudhrat dhe  grijini imёt sё bashku me majdnozin, vendosini tё  kaurdisen me vajin e ullirit dhe specin djegёs. Shtoni fasulet e ziera dhe karkalecat.  Kriposini, piperosini.  Sapo tё marrin faqe shuajini me verё tё bardhё

Ndёrkohё vendosni dhe makaronat tё ziejnё nё ujё me kripё sёbashku me brokolin.

Sapo vera tё avullojё kulloni makaronat akoma aldente dhe shtoini te tigani ku po gatuani salcёn sёbashku me njё garuzhe nga uji i zierjes. Pёrzijini disa minuta nё tigani qё pёrbёrёsit tё lidhen dhe nё fund tё tij tё jetё formuar njё salcё e hollё.

Shёrbejini akoma tё ngrohta me majdanoz tё grirё imёt sipёr dhe pak vaj pikant./Blitz.al/

Burimi: Adda’s All

 

Komento
Shperndaje