Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Ja çfarë do të thotë në të vërtetë dëshira për këto ushqime

Ja çfarë do të thotë në të vërtetë dëshira për këto ushqime
March 19
16:12 2016

Shumica prej nesh rritet duke besuar në idenë se kur ndjen nevojë për ushqime të caktuara ke mungesë të tyre. Por studimet e fundit tregojnë se fakt dëshira për ushqime specifike është më pak nevojë e trupit dhe më shumë nevojë e trurit. Zakonisht kemi nevojë për ushqime të çilat na bëjnë të çlirojmë disa kimikate, të çilat na ndihmojnë në gjendjen tonë shpirtërore. Ja çfarë mesazhi kërkon të na japë trupi ynë kur kemi nevojë për këto 5 ushqime.

1. Nëse kërkon ushqime të ëmbla…

Picture 1 of 5

Ka një arsye se pse kur mërzitemi apo ndihemi të rënë moralisht kërkojmë të konsumojmë ushqime të ëmbla. Sheqeri ndihmon trurin të çlirojë serotoninë, që është përgjegjëse për relaksimin e trurit dhe automatikisht vepron si rregullator.

Komento
Shperndaje