Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Hummus me kungull dimëror pa salcë Tahin

Hummus me kungull dimëror pa salcë Tahin
January 11
00:28 2018

Një recetë për të lëpirë gishtat e ngrënë çapa-çapa ashtu siç do shijonte më shumë.

Fetat e kungulli qëroini dhe vendosini në një enë ku do të shtoni sipër pak kripë dhe vaj ullir. Piqen në furrë në 180° derisa të jenë gati.

Nxehni vajin e susamin dhe thekërisni në të pak fare farat e susamit. Hiqeni dhe ruajeni mënjanë.

Në një mikser vendosni qiqrat e zjera, kungullin e pjekur, thelpinjtë e hudhrës, suzamin e pjekur, lëngun e limonit, kripë, vaj ullir, dhe bluajeni derisa të bëhet një krem homogjen. Nese ju rezulton shumë i trash mund ti shtoni dhe 1 filxhanë kafe ujë të ngrohtë.

Dekorojeni sipër me kokrra shege, djathë të bardhë, spec djegës të thatë dhe të shkërmoqur dhe akoma pak vaj ulliri.

Shërbejeni me feta buke të thekur. /Blitz.al/

Komento
Shperndaje