Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Fileto pule me kërpudha kremoze

Fileto pule me kërpudha kremoze
March 08
00:32 2018

Përbërsit

 • 3 fileto pule
 • 400 gram kërpudha
 • 2-3 lugë vaj ulliri
 • Pak piper të zi
 • Pak kripë
 • 1 lugë e vogël piper jeshil
 • Gjysëm luge miell
 • Gjysëm gote vere e bardhë
 • 1 lugë plot me mustard
 • Lëngu i 1 limoni
 • 2 thelpinj hudhra

Përgatitja

Filetot kaurdisini në tigan me vajin dhe piperin jeshil sa të thekërisen mirë. Kriposini dhe piperosini.

Hiqini dhe ruajini mënjanë.

Te i njëjti tigan kaurdisni dhe kërpudhat e prera në feta, hudhrat e grira imët, kriposini dhe piperosini. Lërini të ulin volumin dhe të thekërisen mirë dhe ato.

Bashkoni me kërpudhat dhe filetot e pulës dhe lërini paksa në tigan që të marrin shijen e kërpudhave. Ndërkohë bëni një marinaturë duke bashkuar bashkë, verën, lëngun e limonit,mustardën dhe gjysëm luge miell. Shuani me këtë marinaturë kërpudhat dhe mishin.

Kur në ajër nuk ndieni më shijen e alkolit dhe salca është trashur paksa, janë gati.

Shërbejini akoma të ngrohta me pak bukë ose të shoqëruara me oriz basmati, oriz të zi, integral etj./Blitz.al/

Adda’s All

 

Shperndaje