Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Biskota me sherbet

Biskota me sherbet
June 30
17:37 2017

Përbërësit:

  • 1 kg biskota të thata
  • 400 g sheqer
  • 500 ml ujë
  • pak gjalpë
  • pak vanilje

Përgatitja:

DSC_0083

Rreshtojini biskotat në një tavë dhe sipër tyre vendosni pakëz gjalpë. Vendosini në furrë që të theken mirë për disa minuta derisa të shikoni që kanë marrë ngjyrë të bukur të artë. Ndërkohë përgatisni sherbetin duke tretur në ujë sheqerin dhe vaniljen dhe vendoseni mbi zjarr të ziejë. Lëreni 10 minuta mbas valës së parë. Lëreni të ftohet paksa sherbeti dhe hidhuani sipër biskotave. Mbylleni tavën me një tjetër dhe lërini biskotat të zbuten./Blitz.al/

Burimi: Adda’s All

Komento
Shperndaje