Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Apple Pie

Apple Pie
April 11
22:11 2018

Përbërsit:

2 Peta brisèe

1 kg. Mollë
1 filxhanë kafe Rrush të thatë
2-3 lugë Gjalpë
lëngu i 1 Limon
1 gotë të vogël Liker
Nje dorë Biskota
Nje dorë Bajame
5-6 Sheqer integral
1 të Verdhë veze
2 lugë Qumësht
1 lugë të vogël Kanellë
Përgatitja:

Përgatisni brumin nëse keni zgjedhur ta bëni vet. Recetën lexojeni këtu.

Ndajeni brumin në dy pjes dhe më pas vendoseni në frigorifer të pushojë për 30 minuta.

Vendosni rrushin e thatë të njomet në likerin.

Shkrini gjalpin.

Qëronin mollët dhe priti në feta të holla ose në kubikë mesatar.Vendosini në një tas të madhë dhe shtoni në to lëngun e 1 limoni. 5-6 lugë sheqer kaf,  rrushin e thatë bashk me lëngun e likerit, kanellen, bajamet e grira trash dhe biskotat e shkërmoqura. Përzijini mirë.

Hapni një pret brumi sa madhësia e tortës  nëse keni zgjedhur ta bëni vet, ose shtroni petën e gatëshme në tortier. Bëni disa vrima në fundin e saj. Shtoni mollët, dhe nivelojini. Mbulojeni me pjesën tjetër të brumit brisèe.  mbështillni mirë anët që mos të hapen gjatë pjekjes.

Bëni një të shpuar kryq në mesin e saj dhe lyejeni sipërfaqen me të verdhën e vezës të përzier me qumësht.

Në fund spërkateni me pak sheqer dhe piqeni në furrën e nxehur më parë në 170°C derisa të jetë gati, rreth 40 minuta.

Më pas  hiqeni dhe lëreni të pushojë paksa, dhe shërbejeni me një top akullore me vanilje dhe topping qershie./Blitz.al/

Burimi: Adda’s All

Komento
Shperndaje