Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

10 ushqimet e shëndetshme që na bëjnë më të uritur

April 02
09:56 2016

1. Bukë e gjitha me drithëra

1. Bukë e gjitha me drithëra
Picture 1 of 10

Mendoni se buka me drithëra me pak gjalpë do t'ju mbajë deri në drekë? Gaboheni! Buka, edhe ajo që bëhet vetëm me drithëra, ka shumë karbohidrate dhe do të rrisë sheqerin në gjak njësoj si një çokollatë "Snickers". Duket çmenduri, por është e vërtetë. Ashtu si çokollatat, edhe një bukë me drithëra rrit nivelet e insulinës, që do t'ju bëjë të shtoni në peshë dhe dalëngadalë mund të çojë drejt diabetit.

Edhe kur jeni ulur dhe keni marrë të gjithë kohën që nevojitet për të ngrënë mëngjes, ndodh që pak pasi keni përfunduar të ndjeni  zhurmë në stomak. Nga vjen kjo? Nga ushqimet që keni zgjedhur për të konsumuar. Shpesh gabojmë në zgjedhje dhe në vend që ushqimi të na japë energji, na jep thjesht disa kilogramë më tepër.

Gjithnjë ruhemi nga ushqime si biskotat, çokollatat, lëngjet me gaz, por në fakt janë disa ushqime të tjera, në dukje të shëndetshme, që na bëjnë të uritur pak pasi i kemi konsumuar. Ja kush e ka fajin për zhurmat në stomak!

Komento
Etiketimet
Shperndaje