Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

10 gjërat që duhet t’i dini patjetër për migrenën

April 20
11:25 2016

Dhembja e kokës është ndër më të zakonshmet, sidomos dekadën e fundit, në të gjithë botën. Kjo sepse stresi, rutina e shpejtë e ditës, shqetësimet, janë faktorë që ndikojnë drejtpërdrejt te mbingarkesa në kokë. Por jo të gjitha dhembjet e kokës janë migrenë, ndaj duhet pasur kujdes i veçantë për dallimin e saj. Ka shumë mite që qarkullojnë në lidhje me migrenën dhe ajo është bërë aq e zakonshme saqë sa herë ndiejmë një dhembje të lehtë koke reagojmë menjëherë me shprehjen: “Besoj se vuaj nga migrena!” Por migrena nuk është kaq e lehtë të dallohet, ndaj shfletoni galerinë për të dalluar vërtet se çfarë e shkakton, çfarë dhembje ndjeni dhe si mund të parandalohet.

Komento
Etiketimet
Shperndaje