Blitz | Kliko dhe Informohu

Kuzhina

Tortë e kripur me mel dhe pesto patëllxhani

    Tortë e kripur me mel dhe pesto patëllxhani

Përbërsit: 2 gota me mel 2 vezë 2 patëllaxhan 2-3 thelpinj hudhëra 1 dorë arra 2 lugë pekorino ose parmixhano të grirë kripë dhe piper i zi pak vaj ulliri

Lexo me Shume

“Adios” avokado: Ky do të jetë produkti më i dëshiruar për 10 vitet e ardhshme, kaq dimë t’ju themi!

    “Adios” avokado: Ky do të jetë produkti më i dëshiruar për 10 vitet e ardhshme, kaq dimë t’ju themi!

Të gjithë ju që e dashuroni avokadon dhe proteinat që përmban mund të merrni frymë lirisht sepse avokado nuk do të zhduket, thjesht do t’i bjerë gjithë ky popullaritet që

Lexo me Shume

Perfekte për mbrëmjet e ftohta: Tortë molle me karamel

    Perfekte për mbrëmjet e ftohta: Tortë molle me karamel

Cozy weather, Cozy cake. Do jem unë fajtorja për gjithë kaloritë që do merrni pasi të keni provuar këtë torte por jo për një fetë që do provoni por pasi

Lexo me Shume

Oriz basmati me spinaq dhe koper

    Oriz basmati me spinaq dhe koper

Përbërsit: 1 gotë me oriz basmati një dorë spinaq pak djathë të bardhë pak koper kripë dhe piper i zi 2 lugë vaj ulliri Përgatitja: Pasi e keni trajtuar orizin basmati, kullojeni.

Lexo me Shume

Argjinare furre me cironka nën vaj dhe piper jeshil

    Argjinare furre me cironka nën vaj dhe piper jeshil

Përbërsit: 5 argjinare 10 cironka nën vaje 3-4 thelpinjë hudhra 2 limon 1 gotë verë të bardhë 2 lugë vaj ullri disa kokrra piper jeshil kripë dhe piper i zi

Lexo me Shume

Copa gjoks gjeli me suzam dhe çikore të kuqe

    Copa gjoks gjeli me suzam dhe çikore të kuqe

Përbërsit: 300 gr. gjoks gjeli deti ose pule 1 rrënjë çikore të kuqe 2 lugë suzam 1 limon 1 lugë salcë “worcester” në munges soja 1 lugë vaj ulliri kripë dhe piper

Lexo me Shume

Kek tigani (pancakes) me boronica dhe mjaltë

    Kek tigani (pancakes) me boronica dhe mjaltë

Përbërësit për 12-14 kek tigani 125  gr. miell 00 25 gr. gjalpë i shkrirë 2 vezë të mëdha në temperaturë ambienti 200 ml. qumësht 1 lugë të vogël pluhur pjekës

Lexo me Shume

Sepje pikante

    Sepje pikante

Një pjatë shumë e shijshme me këtë produktë që nuk e shohim shpesh në tavolinat tona gati i panjohur. Në faktë me sepje duhet të bësh kujdes tek i gatuan

Lexo me Shume

Makarona spageti me hudhra, spec djegës dhe vaj ulliri

  Makarona spageti me hudhra, spec djegës dhe vaj ulliri

Përgatitja: thelpinj hudhër 1 spec djegës 3 lugë vaj ulliri 140 g makarona spageti borzilok ose majdanoz sipas dëshirës. Përgatitja:

Lexo me Shume

Supë domatesh me bukë të thekërisur dhe djathë të shkërmoqur

  Supë domatesh me bukë të thekërisur dhe djathë të shkërmoqur

Përbërsit: 4-5 domate “zemër kau” 1 qep 3-4 thelpinj hudhra kripë dhe piper i zi pak vaj ulliri disa gjethe

Lexo me Shume

Bukë franceze me rrush të thatë

  Bukë franceze me rrush të thatë

Përbërësit për rreth 15 copë 250 g miell i tipit manitoba 1 lugë e vogël kripë 3 lugë sheqer 15

Lexo me Shume

Speca gogozhare të mbushura me ton dhe kaperi

  Speca gogozhare të mbushura me ton dhe kaperi

Përbërsit: speca gogozhare të vogla Ton natyral të konservuar një dorë kaperi disa thelpinj hudhëra pak kripë pak vaj ulliri

Lexo me Shume

Tortë me miell gështenjash dhe salcë karameli të kripur

  Tortë me miell gështenjash dhe salcë karameli të kripur

Përbërsit për një tavë me diameter 26 cm: Për tortën: 300 gr. miell gështenjash 5 vezë në temperaturë ambjenti 50

Lexo me Shume

7 ushqime që mund të pastrojnë lëkurën tuaj

  7 ushqime që mund të pastrojnë lëkurën tuaj

Një nga gjërat pas së cilave jemi të fiksuar të gjithë e sidomos vajzat është lëkura jonë. Pastërtia apo lëkura e butë

Lexo me Shume

Karrota furre, një kontorno perfekte për ditët e vjeshtës

  Karrota furre, një kontorno perfekte për ditët e vjeshtës

  Përbërsit: 300 gr. karrota te vogla 1 luge gjalpë 2 luge mjaltë 2 lugë mustard 1 lugë vaj ulliri

Lexo me Shume

Panine me borzilok dhe stika pishe

  Panine me borzilok dhe stika pishe

Përbërësit për 8 persona 500 g miell 00 4 lugë  vaj 250 g ujë 2 lugë fara pishe 50 g

Lexo me Shume

Pulë e tiganisur me patate dhe limon

  Pulë e tiganisur me patate dhe limon

Përbërësit: 2 pjesë pule 200 g patate të reja rozmarinë pak paprika pikante 2 thelpinj hudhër 1 limon kripë dhe

Lexo me Shume

Tavë peshku, perfekte për në fundjavë

  Tavë peshku, perfekte për në fundjavë

Ja dhe tava e peshkut alla shqiptarçe. Në mungesë së krapit të Shkodrës mund ta realizoni me çdo lloj peshku

Lexo me Shume

Brusketa me spinaq dhe djathë të tymosur

  Brusketa me spinaq dhe djathë të tymosur

Të shpejta dhe me shumë shije, brusketat janë gjithmonë një zgjidhje për darkat e fundjavës.   Përbërësit: 5-6 feta buke integrale një

Lexo me Shume

Tiramisù si pastiçierët

  Tiramisù si pastiçierët

Sa herë e keni provuar në  restorante e pastiçeri këtë ëmbëlsirë e asnjë recetë që keni provuar në shtëpi s’ju

Lexo me Shume

Kungull furre me djathë të bardhë dhe shegë

  Kungull furre me djathë të bardhë dhe shegë

Erdhi përsëri ajo kohë e vitit kur protagonisti kryesor është kungulli. Një mijë e një receta mund të bëjmë me të,

Lexo me Shume