Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

VIDEO/ Shikoni se si zhduket akulli në Detin e Ngrirë të Veriut

VIDEO/ Shikoni se si zhduket akulli në Detin e Ngrirë të Veriut
November 04
11:27 2016

NASA ka shfaqur një video ku tregohet ndryshimi i sipërfaqes së mbuluar nga akulli në Detin e Ngrirë të Veriut nga viti 1984 deri më sot, pra në harkun kohor të 32 viteve.
Në mars 1984, sipërfaqja e mbuluar nga akulli ishte 2.1 km2. Sot është 211 mijë km2.
Videoja është marrë nga CNN.com.
Linku origjinal: http://edition.cnn.com/videos/tv/2016/11/02/arctic-ice-animation-orig-bu.cnn

/Blitz.al/

Komento
Shperndaje