Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

(Video) Kulla më e pjerrët në botë? Nuk është më ajo e Pizës!

(Video) Kulla më e pjerrët në botë? Nuk është më ajo e Pizës!
June 10
18:42 2016

Tashmë nuk është më kulla e famshme e Pizës ndërtesa më e pjerrët në botë!

Vendin e parë e ka zënë një kishë në veri të Gjermanisë.
Kisha e Suurhusen  ka filluar “të bjerë” në vitin 1885, për shkak të terrenit të rrëshqitshëm dhe sot është futur në listën e librit të rekordeve “Guinnes”.

Kulla e Pizës ka një kënd pjerrësie prej 4 gradësh, ndërsa kisha në Suurhusen 5,1939 gradë.

Në të vërtetë ky nuk është vendi i vetëm i lutjeve që ndodhet në të tilla kushte. Një tjetër ndërtesë fetare ndodhet në Indi. Është tempulli i Humasit, cili anon që prej 50 vitesh.

Etiketimet
Shperndaje