Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Si duket Dielli nga planetët e tjerë të sistemit tonë diellor?

July 12
17:23 2016

 

Kësaj pyetjeje i ka ardhur në ndihmë (më në fund) Ron Miller, një vëzhgues hapësinor nga Virginia, i cili ka vëzhguar për vite të tëra sistemin diellor dhe ka arritur të krijojë imazhin e Diellit, të parë nga 8 planetët e tjerë.

“Gjëja më e rëndësishme është të dish se sa larg planetit ndodhet Dielli”, – shkruan Miller për Huffington Post. “Për shembull, nëse je 20 herë më larg Diellit sesa Toka, atëherë ai [Dielli] do të jetë 20 herë më i vogël”.

Më mirë është ta lini mënjanë matematikën dhe të shihni galerinë e mësipërme me fotot e Ron Miller:

Shperndaje