Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Shkencëtarët drejt zgjidhjes së misterit në Trekëndëshin e Bermudës

Shkencëtarët drejt zgjidhjes së misterit në Trekëndëshin e Bermudës
October 29
16:31 2016

Trekëndëshi i Bermudës është një zonë e madhe në Oqeanin Atlantik, në mes të Floridas, Porto Rikos dhe Bermudës. Ky rajon është i njohur për dukuritë misterioze, madje në këtë vend janë zhdukur në rrethana të pasqaruara me qindra aeroplanë dhe anije.

Një ekip shkencëtarësh nga Universiteti i Kolorados ka bërë një zbulim. Shkencëtarët kanë analizuar imazhet satelitore të motit të kësaj zone famëkeqe dhe kanë vënë re një seri me re të pazakonta gjashtëkëndore. Meteorologët i teorizojnë këto re si “bomba ajrore”.
Besohet se këto re janë shkaku i shpërthimeve vdekjeprurëse të erërave të forta, të cilat i tejkalojnë 170 milje në orë.  Erërat e forta  mund të çojnë valët e oqeanit Atlantik në më shumë se 45 këmbë lartësi.

Asnjë anije apo avion nuk është në gjendje t’ju mbijetojë stuhive të tilla. Retë zakonisht nuk formojnë skaje të drejtë, por duke parë nga imazhet e satelitëve, Trekëndëshi i Bermudës përjashtohet nga ky rregull. Shpallja e kësaj teorie ka motivuar për kërkime të mëtejshme dhe shkencëtarë nga e gjithë bota kërkojnë të kuptojnë arsyen se pse ndodhin anomali të tilla./Blitz.al/

7347960-still-1477479625-650-0474d71995-1477669895

Komento
Shperndaje