Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Shikojini qentë në sy kur kryejnë nevojat personale. Ja pse!

Shikojini qentë në sy kur kryejnë nevojat personale. Ja pse!
April 03
20:09 2018

Të nxjerrësh qenin jashtë për të kryer nevojat personale është një sfidë më vete, pasi duhet të përballesh tërë kohës me një vështrim që të bën të ndihesh në siklet. Sigurisht, të shohësh qenin teksa nxjerr jashtëqitjen nuk është gjëja më argëtuese në botë.

Kjo ndodh sepse qeni juaj është tërë kohës duke ju vështruar dhe nëse ju largoheni, ai apo jo ka për “detyrë” t’ju ndjekë nga pas deri sa ta vështroni.

E dini që kjo ka një shpjegim shkencor?

Sipas dr. Katheryn Primm, kur qeni po kryen nevojat personale ndihet i rrezikuar nga faktorë të jashtëm, që mund të jenë qentë e tjerë apo njerëz. Dhe në momentin që ju e vështroni atëherë ai/ajo ndihet i/e sigurt. Përkundrazi, nëse ju nuk e shikoni në sy atëherë ata e kanë tepër të vështirë të kryejnë nevojat ose do t’ju ndjekin derisa t’i shihni drejt e në sy.

Komento
Shperndaje