Blitz | Kliko dhe Informohu

Fakte/Kuriozitete

 Lajmi Fundit

Dini gjithçka rreth spermës? Ja 5 fakte që nuk i keni mësuar në shkollë

    Dini gjithçka rreth spermës? Ja 5 fakte që nuk i keni mësuar në shkollë

Keni menduar ndonjëherë se informacioni që keni marrë në shkollë rreth spermës është tepër i kufizuar? Duke menduar që një qelizë sperme është afërsisht 0.05 milimetra, duhet thënë se veç

Lexo me Shume

(Video) “Lëkura elektronike”, pajisja që do t’jua shndërrojë trupin në një ekran LED

    (Video) “Lëkura elektronike”, pajisja që do t’jua shndërrojë trupin në një ekran LED

Mendoni se orët “inteligjente” apo pajisjet që monitorojnë aktivitetin tuaj fizik janë objektet më të mirat teknologjike që mund të “vishen”? Jo, aspak! Po sikur t’ju themi se mund ta

Lexo me Shume

(Foto) Mosha është thjesht një numër. Shihni të moshuarit më trendi të internetit

    (Foto) Mosha është thjesht një numër. Shihni të moshuarit më trendi të internetit

  Mosha nuk është  asnjëherë një problem nëse stili i jetesës, i sjelljes apo i veshjes është i veçantë. Në fakt, shpesh në raste të tilla, sa më shumë të

Lexo me Shume

Fotot e rralla të Marilyn Monroe. Ja si e nisi karrierën…

Fotot e rralla të Marilyn Monroe. Ja si e nisi karrierën…

Janë të paktë njerëzit që janë në dijeni të fillimit të karrierës së ikonës Marilyn Monroe, para se ajo t’i futej botës së aktrimit. Fotot që shihni në galerinë më

Lexo me Shume

Mendoni se janë trupa qiellorë? Në fakt janë thjesht ushqime

Mendoni se janë trupa qiellorë? Në fakt janë thjesht ushqime

Fotot që do të shihni në galerinë më sipër mund të duken si planete, hëna apo shtëllunga gazi e pluhuri… por jo! Ato që do të shihni janë ushqime të

Lexo me Shume

Njihuni me Marnie-Rae Harvey – Vajza me lotë “gjaku”!

    Njihuni me Marnie-Rae Harvey – Vajza me lotë “gjaku”!

Keni dëgjuar ndonjëherë për “lotë gjaku”? Kjo që shihni në foto është Marnie-Rae Harvey, e cila loton gjak nga sytë, gjë për të cilën mjekët nuk japin dot ende një

Lexo me Shume

“Matematika e Re” – Ja si mund t’i zgjidhni ekuacionet sot!

    “Matematika e Re” – Ja si mund t’i zgjidhni ekuacionet sot!

Kujdestarja Melissa Strzala vazhdon të postojë video në Youtube duke treguar mënyrën e saj të “Matematikës së Re” për të zgjidhur ekuacione të thjeshta matematike! Me një tabelë të vogël

Lexo me Shume

Vendi më i rrezikshëm në botë për të bërë foto

Vendi më i rrezikshëm në botë për të bërë foto

Për të vizituar Rio de Janeiro-n ka 100 arsye, ndër të cilat, plazhet dhe resortet përrallore, ushqimet tepër të shijshme dhe jeta e natës e një niveli ndryshe nga vendet

Lexo me Shume

Fizikanti Stephan Hawking: “Ndoshta nuk do të gjejmë një alien së shpejti.”

  Fizikanti Stephan Hawking: “Ndoshta nuk do të gjejmë një alien së shpejti.”

Fizikanti Stephan Hawking ka  bërë një parashikim në eventin Breakthrough Starshot, në New York. Në një konferencë për shtyp, Hawking

Lexo me Shume

Nënës së re i heqin kujdestarinë e fëmijëve, i vuri vajzës emër helmi

  Nënës së re i heqin kujdestarinë e fëmijëve, i vuri vajzës emër helmi

Autoritetet e qytetit të Powys nuk e kanë lejuar një nënë të re t’i vendosë vajzës së porsalindur emrin Cyanide,

Lexo me Shume

Studim: Peshkaqenët na mësojnë si të kemi buzëqeshjen perfekte

  Studim: Peshkaqenët na mësojnë si të kemi buzëqeshjen perfekte

Dhëmbët mund të rigjenerohen, ashtu siç ndodh me lëkurën pas një dëmtimi? Për momentin është ende një ëndërr, por kjo

Lexo me Shume

Njihuni me djalin që po jeton si në përralla

Njihuni me djalin që po jeton si në përralla

Si do të ndiheshit nëse do të kishit një koleksion makinash me vlerë 1.7 milionë £, ku përfshihen 2 “Mercedez

Lexo me Shume

Nuk do ta besoni se si janë zbuluar ilaçet më të rëndësishme të njerëzimit

  Nuk do ta besoni se si janë zbuluar ilaçet më të rëndësishme të njerëzimit

Edhe pse punët kërkimore për sa i përket gjetjes së ilaçeve të reja janë një biznes i fuqishëm dhe shumë fitimprurës,

Lexo me Shume

E dini kuptimin që ka secila ditë e javës? Zbulojeni më poshtë…

  E dini kuptimin që ka secila ditë e javës? Zbulojeni më poshtë…

Të gjitha ditët e javës kanë një energji të vetën. Sigurisht që kjo energji influencohet direkt nga planetët (astrologjia), por

Lexo me Shume

Nëna lind fëmijë me ngjyrë, “babai” shkatërron spitalin

  Nëna lind fëmijë me ngjyrë, “babai” shkatërron spitalin

Ka rezultuar “e pafat” pritja e një babai për të parë lindjen e fëmijës së tij në Caserta të Italisë.

Lexo me Shume

Idiotësitë që bota nuk do t’i harrojë kurrë

Idiotësitë që bota nuk do t’i harrojë kurrë

Të gjithë kemi mundësi të futemi në rrjetet sociale e t’i përdorim ato për qëllime nga më të ndryshmet. Por

Lexo me Shume

Historia e Jamie Vardy-t do të bëhet film! De Niro në rolin e Ranierit?

  Historia e Jamie Vardy-t do të bëhet film! De Niro në rolin e Ranierit?

Është bërë e pamundur tashmë të mos flasësh për ekipin e Leicesterit, sa herë bëhet fjalë për futbollistët apo skuadrat

Lexo me Shume

(Video) Krijohet proteza që i ngre paraplegjikët sërish në këmbë

  (Video) Krijohet proteza që i ngre paraplegjikët sërish në këmbë

Përpjekje të vazhdueshme bëhen në mënyrë që njerëzit me probleme të ndryshme shëndetësore të kenë mundësi të përmirësohen e të

Lexo me Shume

Shokon autori gjerman: Vladimir Putin ka ushtri sekrete nëpër Europë

  Shokon autori gjerman: Vladimir Putin ka ushtri sekrete nëpër Europë

“Presidenti rus Vladimir Putin zotëron një seri celulash ushtarake ‘fantazmë’ të nivelit të lartë në vende të ndryshme të Eurpës!”

Lexo me Shume

Zbuloni se cila është mosha kur jeni më popullor

  Zbuloni se cila është mosha kur jeni më popullor

Nuk do të jesh kurrë më popullor sesa je në moshën 25 vjeçare! Kjo është e vërtetë  ose të paktën

Lexo me Shume

NASA: Shkrirja e akullnajave do të ndryshojë mënyrën se si Toka rrotullohet rreth boshtit të saj

  NASA: Shkrirja e akullnajave do të ndryshojë mënyrën se si Toka rrotullohet rreth boshtit të saj

Një studim i ri i NASA-s ka arritur në  përfundimin se procesi i vazhdueshëm i shkrirjes së akullnajave po rrezikon

Lexo me Shume