Blitz | Kliko dhe Informohu

Fakte/Kuriozitete

 Lajmi Fundit

(Video) E frikshme! Pitoni përtyp një antilopë të tërë

    (Video) E frikshme! Pitoni përtyp një antilopë të tërë

1 muaj më parë, njohësja e kafshëve të egra – Michelle Sole ka filmuar këto pamje të pabesueshme në “Marakele National Park” në Afrikën Jugore. E lajmëruar nga një sërë

Lexo me Shume

Doni të hiqni qimet përgjithmonë? Lexoni më parë këtë artikull

    Doni të hiqni qimet përgjithmonë? Lexoni më parë këtë artikull

Heqja e qimeve është shumë e rëndësishme për femrat. Çdo femër do të dëshironte t’i hiqte një herë e përgjithmonë.  Kanë dalë disa metoda të cilat kanë pasur rezultat, për

Lexo me Shume

Nuk ju pëlqen logoja e re e Instagram-it? Ja si të riktheni të vjetrën

    Nuk ju pëlqen logoja e re e Instagram-it? Ja si të riktheni të vjetrën

Me siguri të gjithë e keni vënë re ndryshimin e logos së Instagram-it ditët e fundit. Logoja e vjetër ngjyrë kafe u ndërrua me një të re me ngjyra të

Lexo me Shume

Ngrohja globale – Në vitin 2060 më shumë se 1 miliard njerëz në rrezik nga përmbytjet

    Ngrohja globale – Në vitin 2060 më shumë se 1 miliard njerëz në rrezik nga përmbytjet

Një studim britanik jep alarmin për sa u përket pasojave që sjell ndryshimi i klimës. Në vitin 2060, më shumë se 1 miliard njerëz në mbarë botën do të jetojnë

Lexo me Shume

Ndryshimi i klimës… udhëtimet me avion do të bëhen më të rrezikshme

    Ndryshimi i klimës… udhëtimet me avion do të bëhen më të rrezikshme

Rrymat ajrore janë më të forta kur nivelet e dioksidit të karbonit janë të dyfishuara në atmosferën e Tokës, duke çuar kështu në më shumë turbulenca. Sipas një raporti, thuhet

Lexo me Shume

‘Djemtë e këqij’, të preferuarit e femrave? Flet shkenca…

    ‘Djemtë e këqij’, të preferuarit e femrave? Flet shkenca…

Femrat tërhiqen më shumë nga ‘djemtë e këqij’! Epo, kjo ‘shprehje’ tashmë është bërë objekt i një studimi shkencor. Që femrat preferonin shpesh tipat ‘rebelë’ tek seksi i kundërt, ishte

Lexo me Shume

Guinness World Record – Në Napoli tentojnë picën më të gjatë në botë

    Guinness World Record – Në Napoli tentojnë picën më të gjatë në botë

Sot, në Napoli të Italisë duan të thyejnë një rekord: realizimin e picës më të gjatë në botë! Takimi i lënë në paraditen e sotme kërkon të mposhtë rekordin e

Lexo me Shume

Kopja apo origjinali, kush duket më bukur?

Kopja apo origjinali, kush duket më bukur?

  Nëse nuk jeni me humor të mirë, ne kemi “ilaçin” e duhur për t’jua rikthyer. Galeria e mësipërme tregon “origjinalin” dhe “kopjen”, “Walmart”-in dhe “Channel”-in, “ditën” dhe “natën”. Se

Lexo me Shume

5 vendet e ndaluara në botë. As mos e çoni nëpër mend t’i shkelni!

5 vendet e ndaluara në botë. As mos e çoni nëpër mend t’i shkelni!

  Në pamje të parë duket sikur ne jemi të lirë të udhëtojmë në çdo vend të botës, mjafton të

Lexo me Shume

8 resortet nënujore që do të bëhen destinacionet tuaja të ardhshme

8 resortet nënujore që do të bëhen destinacionet tuaja të ardhshme

  Shpesh ëndërrojmë të hamë një drekë apo një darkë në një ambient të hapur, të gjelbëruar, përrallor e të

Lexo me Shume

Hapësirë – Ja si ndryshon fusha magnetike e Tokës me kalimin e kohës

  Hapësirë – Ja si ndryshon fusha magnetike e Tokës me kalimin e kohës

Fusha magnetike e Tokës është në ndryshim të vazhdueshëm; dobësohet në disa pika, forcohet në të tjera. Tre satelitë të

Lexo me Shume

Pse e dëgjojmë zërin tonë ndryshe nga të tjerët? Arsyeja do t’ju çudisë…

  Pse e dëgjojmë zërin tonë ndryshe nga të tjerët? Arsyeja do t’ju çudisë…

Kur flasim e dëgjojmë zërin tonë ndryshe nga ç’e dëgjojmë kur e regjistrojmë në ndonjë video. Ky është një nga

Lexo me Shume

10-vjeçari zbulon një problem të sigurisë në Instagram. Shpërblehet me 10.000 dollarë

  10-vjeçari zbulon një problem të sigurisë në Instagram. Shpërblehet me 10.000 dollarë

Shpesh shumë kompani teknologjike ofrojnë shpërblim për ata persona që zbulojnë defekte në sigurinë e rrjeteve të tyre. Për këtë

Lexo me Shume

NASA: Zbulohen 1284 planetë jashtë sistemit tonë diellor

  NASA: Zbulohen 1284 planetë jashtë sistemit tonë diellor

NASA ka deklaruar zbulimin e 1284 planetëve të rinj falë një teknike të re analizash të të dhënave, të cilat

Lexo me Shume

(Foto) Portugali – Kërkon të bëjë “selfie”, shkatërron statujën qindravjeçare

(Foto) Portugali – Kërkon të bëjë “selfie”, shkatërron statujën qindravjeçare

Një burrë në Lisbonë është ndaluar pasi në tentativën për të bërë “selfie” me një statujë e ka shkatërruar atë.

Lexo me Shume

Në Indi akuzojnë djallin: Në një fshat, 80 vetëvrasje në 3 muaj

  Në Indi akuzojnë djallin: Në një fshat, 80 vetëvrasje në 3 muaj

Në Badi të Indisë janë të sigurt: një prezencë djallëzore po i shtyn njerëzit të vetëvriten. Ky fshat me 2500

Lexo me Shume

Japoni, dënohet artistja që krijon objekte në formën e vaginës

  Japoni, dënohet artistja që krijon objekte në formën e vaginës

Një artiste japoneze, e cila krijon objekte të cilat kanë formën e vaginës së saj, u dënua pas një procesi

Lexo me Shume

Transplanti i lëkurës në sy i risjell pacientit shikimin

  Transplanti i lëkurës në sy i risjell pacientit shikimin

Sipas një prezantimi në mbledhjen e  Shoqatës për Studime në Okulistikë në Seattle, shkencëtarët japonezë kanë përdorur qelizat e lëkurës

Lexo me Shume

Shkon te dentisti për të hequr 4 dhëmbë. Përjeton një horror si në filma

Shkon te dentisti për të hequr 4 dhëmbë. Përjeton një horror si në filma

Si do të vepronit nëse një ditë do të shkonit te dentisti dhe do ta gjenit veten pa dhëmbë dhe

Lexo me Shume

Australi, vajza “gjen” miliona euro në llogarinë bankare. Ja si i shpenzon…

  Australi, vajza “gjen” miliona euro në llogarinë bankare. Ja si i shpenzon…

Policia australiane ka paditur një 21-vjeçare për mashtrim, pasi ajo shpenzoi një shumë prej rreth 3 milionë eurosh, të cilat

Lexo me Shume

E rrallë! Fitoi 148 milionë stërlina, por ankohet se humbi lumturinë

  E rrallë! Fitoi 148 milionë stërlina, por ankohet se humbi lumturinë

Ndodh edhe kështu! Gillian Bayford, 43-vjeçarja e cila në gusht të vitit 2012 fitoi plot 148 milionë stërlina nga lotaria

Lexo me Shume