Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Një tjetër skandal në Vatikan: Zbulohen 64 raste të reja pedofilie!

Një tjetër skandal në Vatikan: Zbulohen 64 raste të reja pedofilie!
April 12
16:07 2018

Tashmë, Vatikani gjendet në prag të një tjetër skandali, ku një raport prej 2300 faqesh dokumentohen 64 raste të reja abuzimi me fëmijët nga kleri katolik në Kili.

Raporti është hartuar nga kryetari i kongregacionit të doktrinës fetare në Selinë e Shenjtë, Charles J. Scicluna.

“Dëshmitë e mbledhur në Kili mbi rastet e pedofilisë nga kleri vendas dëshmojnë mjaft jetë të pafajshme të kryqëzuara e kjo më shkakton dhimbje e turp”, – shkruan Ati i Shenjtë.

“Pranoj se kam bërë gabime serioze të vlerësimit dhe të perceptimit të situatës për shkak të mungesës së një informacioni të vërtetë e të e të balancuar!”, -përfundon deklarata e Papës. /Blitz.al/

 

 

Komento
Shperndaje