Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Mbillni pemë në vend të varreve!

Mbillni pemë në vend të varreve!
March 20
16:58 2016

Lamtumirë arkivole! Kjo ide do t’i zëvendësojë varret me pemë. Disa të ashtuquajturve “miq të mjedisit” u ka lindur ideja fantastike dhe duan të kthejnë një varrezë në një park përkujtimor të mbushur me pemë.

“Capsula Mundi” është një kompani italiane që ka zhvilluar një alternativë interesante për të  zëvendësuar arkivolet. Ideja është të mbillet një pemë në një kapsulë biologjikisht të dekompozueshme.

Imagjinoni të ndodhë kjo, të bëhemi pleh për diçka të bukur dhe gjithë ato varre të zëvendësoheshin me pemë! Ideja është shfaqur në një video për t’u treguar të gjithëve se edhe kur ndahesh nga kjo botë, mund të dhurosh jetë nëpërmjet një bime.

Komento
Etiketimet
Shperndaje