Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Kujdes! Celulari juaj mund të shkaktojë kancer!

March 29
08:54 2016

Sipas një studimi të kryer nga instituti shkencor “Weizmann” në Izrael, disa lloje telefonash celularë mund të na vënë përballë niveleve të larta të rrezatimit elektromagnetik.

I publikuar në “Biochemical Journal”, studimi dëshmon se për secilin prej nesh, për një telefonatë rreth 15 minuta, këta telefona mund të shkaktojnë ndryshime qelizore të trurit, që lidhen me ndarjen e qelizave kanceroze.
Sipas mjekëve, një ekspozim i tillë ndaj rrezatimit, pas një periudhe 10-12 vjeçare mund të sjellë rreziqe serioze për shkaktimin e kancerit të trurit.
Madje, është për t’u përmendur fakti që kafka e fëmijëve është më e brishtë përballë rrezatimeve, gjë që shkakton probleme më të mëdha.

Po ju, ç’lloj telefoni celular keni? Ja 5 telefonat që bëni mirë të mos i përdorni:

Etiketimet
Shperndaje