Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Kaligrafia vaginale që “tronditi” Akademinë Kineze të Artistëve

Kaligrafia vaginale që “tronditi” Akademinë Kineze të Artistëve
June 20
15:56 2016

Kemi parë lloje të ndryshme kaligrafish, nga ajo kineze deri në atë japoneze, por një kaligrafi vaginale nuk do të na kishte shkuar kurrë mendja se mund të ekzistonte.

Pikërisht, këtë lloj shkrimi e praktikon Sun Ping, pjesëtar i “China Artists Association” (CAA) prej një dekade.

Por në një raport të Artnet News thuhet se Akademia e ka përjashtuar së fundmi artistin 63-vjeçar pasi, sipas tyre, ai ka hedhur baltë mbi artin e të shkruarit bukur duke praktikuar një gjë aq vulgare.

63-vjeçari nga Kina, Sun Ping, është artisti i parë në botë që bën një gjë të tillë me kaligrafinë që prej 2006-s. Jeni kuriozë se si bëhet ky shkrim?  Video e mëposhtme do t’jua tregojë:

Etiketimet
Shperndaje