Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Ja pse i mbyllim sytë kur puthim

Ja pse i mbyllim sytë kur puthim
March 31
21:43 2018

Shumë njerëz pyesin: Pse i mbyllim sytë kur puthemi?

Një studim nga psikologët Polly Dalton dhe Sandra Murphy tregon se performanca dhe perceptimi njerëzor është vërtet i vështirë për trurin tuaj. Shqisat tuaja nuk përqendrohen në qoftë se nuk kanë marrë stimuj vizualë për t’u shkëputur. Si rezultat duhet të mbyllni sytë kur puthni në mënyrë që të ndiheni më mirë fizikisht.

Dalton dhe Murphy bënë këtë eksperiment me një grup njerëzish: iu dhanë  letra dhe kërkime për të bërë një detyrë. Atyre u dridheshin duart sepse nuk e kishin idenë se farë duhej të bënin për këtë detyrë, por kur ekspertët vendosën t’u jepnin idenë, letrën dhe kërkimin, ata nuk patën dridhje duarsh, sepse ishin të përqendruar tek ajo që do të bënin.

E njëjta gjë ndodh edhe kur putheni, kur mbyllni sytë ju përqendroheni vetëm aty.

Komento
Shperndaje