Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Fotot që tregojnë (mënyrën e çuditshme) se si rritën këto ushqime!

March 13
20:22 2018

 

Shumë ushqime që i kemi të përditshme ose jo në tavolinën tonë, nuk janë dhe aq të thjeshta për t’u rritur e për t’u kultivuar.

Disa rriten në kushte ekstreme, disa të tjera në kushte minimale e të tjera në disa forma që as nuk na e ka marrë mendja më parë.

Për këtë, ne do t’ju tregojmë më poshtë mënyrën se si rriten disa prej frutave e perimeve që ne kemi në tryezën tonë.

 

 1. Bajamet janë fruit i kësaj peme, të cilat rriten në lëvore prej druri!

 

 1. Kivi rritet në tarraca, ashtu sikurse edhe rrushi

 

 1. Ananasi rritet dhe piqet në majë të bimës që shfaqet në foto

 

 1. Kuinoa është fara e lëvizshme e bimës shumëngjyrshe

 

 1. Lakra e Brukselit rritet në kërcellin e bimës, paçka se shumë e ngatërrojnë me gjethet.

 

 

 1. Artiçoka është pjesa e lules, ajo që ne konsumojnë, ndërsa pjesa e tjetër përdoret në industry.

 

 1. Kikirikët rritën nëntokë dhe jo mbitokë.

 

 1. Papayas rriten në pemë njësoj si bananet

 

 1. Kanella është pjesa e brendshme e pemës që shfaqet në foto

 

 1. Shafrani rritet në fusha të thata e të gjera

 

 1. Peperi kokër:

 

 

Komento
Shperndaje