Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

(Foto) 18 fakte historike që nuk i keni mësuar kurrë në shkollë

(Foto) 18 fakte historike që nuk i keni mësuar kurrë në shkollë
June 28
18:38 2018

Ndonjëherë mjafton një detaj shumë i vogël për të ndryshuar mënyrën se si e shohim historinë.

“Bright Side” ka siguruar disa fakte që do t’ju bëjnë të ktheheni pas në kohë dhe të jeni brenda disa kapitujve të historisë për të cilët nuk keni mësuar në shkolla dhe që do t’ju bëjnë t’i shihni gjërat ndryshe.

 • Piktura të Adolf Hitler. Ju pëlqejnë?

 

 • Muzikantët e anijes “Titanic” të cilët luanin muzikë në momentet e panikut të udhëtarëve pas përplasjes me ajsbergun.

 

 • Gratë iraniane para revolucionit islamik

 

 • “Hija” e një viktime në Hiroshima pas shpërthimit të bombës bërthamore

 

 • Teknologjitë e së ardhmes të para nga ilustrues francezë të vitit 1924.

 

 • Një unazë vikinge e shekullit IX me mbishkrimin islamik “Për Allahun”.

 

 • “Hugo Boss” është dizenjuesi i uniformave të nazistëve. E kishit imagjinuar ndonjëherë?

 

 •    Le Coucher de la Mariee – filmi i parë erotik në historinë e kinemasë, Paris 1986.

 

 • Në fillim të shekullit XX, heroina përdorej për të kuruar kollën.

 

 • Kështu ndërtoheshin rrugët në Romë.

 

 • Ja se si bëheshin protezat e dhëmbëve dikur.

 

 • Dorezë e policisë së New York-ut, 1864.

 

 • Një foto ‘normale’ në brendësi të një nëndetëseje të Luftës I Botërore.

 

 • ‘Argentavis’ me shumë mundësi është shpendi më i madh që ka ekzistuar ndonjëherë në Tokë.

 

 • Para se të binte në duart e Hitlerit, Swastika ka qenë një simbol i paqes për më shumë se 3000 vjet.

 

 • Peshkim i suksesshëm, Bashkimi Sovjetik, 1924

 

 • Një dhomë shërbyesesh në Angli, 1843

 

 • Dhe ja një pikturë e Gjermanisë së viteve ’30.

 

Komento
Shperndaje