Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Çmenduria e valëve të Atlantikut

Çmenduria e valëve të Atlantikut
December 14
13:19 2016

Valët më të larta të regjistruara ndonjëherë janë parë në Oqeanin Atlantik ditën e djeshme.

Ato kanë kapur lartësinë prej 19 metrash, në pjesën veriore të oqeanit, sipas Organizatës Meteorologjike Botërore.

Po sipas organizatës, rekordi i mëparshëm ka qenë 18.2 m në dhjetor të vitit 2007, pak a shumë në të njëjtin vend si tani.

Këto valë shkaktohen sepse në dimër, trysnia e fortë e erërave shkakton stuhi tropikale, që sjellin një fenomen të jashtëzakonshëm, si këto valë tejet të larta.

Për sqarim, lartësia e valëve matet nga kreshta më e ulët te më e larta. /Blitz.al/

Komento
Shperndaje