Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Cilët janë 5 presidentët më të pasur amerikanë?

Cilët janë 5 presidentët më të pasur amerikanë?
November 26
17:35 2016

SHBA-të, që prej krijimit të tyre dhe pavarësisë më 4 korrik 1776, ka pasur 45 presidentë dhe i radhës është Donald Trump.

Por cilët janë presidentët më të pasur që ka pasur Amerika?

Ja cilët janë ata:

5.Andrew Jackson, 119 milionë $. E krijoi pasurinë e tij me pasuri tokash dhe karrierën e tij ushtarake.

4.Theodore Roosevelt, 125 milionë $. Edhe pse familja e tij ishte nga më të pasurat, Roosevelt vuajti ekonomikisht vitet e para. Megjithatë ai u bë i pasur me kalimin e viteve, sidomos referuar karrierës si shkrimtar, duke shkruar më tepër se 40 libra.

3.Thomas Jefferson, 212 milionë $. Presidenti i tretë amerikan, që pati disa biznese të suksesshme përgjatë jetës së tij.

2.George Washington, 525 milionë $. Kishte pasuri tokash pa fund.

1.John Kennedy, 1 bilion $. Pasuria më e madhe e tij ishte e trashëguar nga babai, që krijoi një pasuri të jashtëzakonshme përgjatë jetës.  Pra, Kennedy nuk mund të thuhet se ishte vetë i pasur, por e trashëgoi pasurinë. U vra përpara se të krijonte pasuri vetë.  /Blitz.al/

Komento
Shperndaje