Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Bëhuni gati, më 14 nëntor vjen superhëna!

Bëhuni gati, më 14 nëntor vjen superhëna!
November 04
17:09 2016

Më datë 14 nëntor, superhëna do të ndriçojë qiellin.

Do të jetë kjo dita kur Hëna e plotë do të arrijë perigjeun, pikën më të afërt me Tokën.

Ajo do të jetë 30% më e shndritshme dhe 14% më e madhe se zakonisht.

Thuajse për një natë të tërë, Hëna do të jetë rreth 356.508 kilometra larg nesh, gjë që nuk ndodhte prej 70 vitesh.

Për ta shijuar sërish këtë fenomen kaq të veçantë, do të na duhet të presim 6 dhjetorin e vitit 2052. /Blitz.al/

Komento
Shperndaje