Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

431 mijë $ për një skelet zogu

431 mijë $ për një skelet zogu
November 24
12:25 2016

Mund të duket si e pamundur, por ka ndodhur në Britaninë e Madhe.

Një koleksionist ka shitur në ankand një skelet të një zogu të rrallë të zhdukur mijëra vjet më parë me një çmim prej 431 mijë $.  Ai e ka mbledhur skeletin e zogut duke blerë pjesët e kockave ndër vite, deri sa ka mundur ta kompletojë atë, vetëm me një mungesë të skeletit në pjesën e gjoksit.

Zogu me emrin “dodo” në anglisht ka qenë shumë i njohur, madje ikonë në vitet 1865, por me kalimin e kohës është zhdukur, për arsye të ndryshme, mes të cilave edhe pse ishte zog me krahë nuk mund të fluturonte dhe bëhej pre e lehtë e njeriut dhe kafshëve shtëpiake, si qeni, që e sulmonin lehtësisht. /Blitz.al/

zgu

Komento
Shperndaje