Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

10 pyetjet e fëmijëve që i vendosin prindërit në vështirësi

May 04
20:27 2016

1. Pse uji zien

1. Pse uji zien
Picture 1 of 10

Kur uji nxehet, molekulat e tij fillojnë të lëvizin në mënyrë të çrregullt. Teksa nxehtësia rritet, edhe shpejtësia e lëvizjes shtohet, çfarë bën që distanca mes molekulave të zmadhohet akoma më shumë. Në fund vjen një moment kur lidhjet mes molekulave prishen dhe këto të fundit dalin në sipërfaqe si avull. I gjithë procesi quhet avullim.

 

Fëmijët e shohin botën ndryshe nga ne dhe asgjë e askush nuk u shpëton syve të tyre. Kjo e zgjon kureshtjen e tyre deri në limite, duke pyetur pothuajse për çdo gjë. Por ka disa pyetje që i bëjnë prindërit të fërkojnë kokën.
Më lart janë 10 pyetjet më të “zakonshme” që fëmijët ua bëjnë prindërve të tyre dhe, sigurisht, edhe përgjigjet e tyre.

 

Komento
Etiketimet
Shperndaje