Blitz | Kliko dhe Informohu

Fakte/Kuriozitete

 Lajmi Fundit

Stacioni Ndërkombëtar i Hapsirës hapet nga NASA për turistët

    Stacioni Ndërkombëtar i Hapsirës hapet nga NASA për turistët

Nasa do të lejojë vizita në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës duke nisur nga viti 2020. Agjencia amerikane hapësinore, ka thënë se do të hapë stacionin për turizëm dhe mundësi tjera

Lexo me Shume

2 vajza përfundojnë në spital, pasi tentuan ti jepnin fund periodave përpara kohe me fshesë korenti

    2 vajza përfundojnë në spital, pasi tentuan ti jepnin fund periodave përpara kohe me fshesë korenti

Një inermiere në Seattle pretendon se dy vajza të reja kanë përfunduar në spital këtë javë, pasi tentuan që ti jepnin fund periodave përpara kohe me tubin e një fshese

Lexo me Shume

E krijuar në laborator, kërpudha antimushkonjë mund të luftojë malarian

    E krijuar në laborator, kërpudha antimushkonjë mund të luftojë malarian

Kërpudha e quajtur “Metarhizium pingshaense”, e krijuar në laborator dhe e modifikuar gjenetikisht, mund të vrasë deri në 99% të mushkonjave anofele, të cilat janë shkaktaret e malarias. Ky është

Lexo me Shume

“Global Emotions 2019”: Shqiptarët përjetojnë më shumë emocione pozitive se sa negative

    “Global Emotions 2019”: Shqiptarët përjetojnë më shumë emocione pozitive se sa negative

Sipas studimit më të fundit të Gallup, ndonëse jetojnë në një ndër shtetet më pak të zhvilluara të Europës, shqiptarët dinë të shijojnë jetën dhe nuk u mungojnë emocionet e

Lexo me Shume

Publikohet imazhi që tregon si duken muskujt e gjirit dhe gjendrat e qumështit brenda trupit të një femre, njerëzit u tmerruan dhe mrekulluan në të njejtën kohë

    Publikohet imazhi që tregon si duken muskujt e gjirit dhe gjendrat e qumështit brenda trupit të një femre, njerëzit u tmerruan  dhe mrekulluan në të njejtën kohë

Kjo fotografi që tregon se si duket sistemi i muskujve të gjirit të femrës i ka lënë përdoruesit e mediave sociale të tronditur e të tmerruar. Më 21 prill, përdoruesi

Lexo me Shume

Të konsumosh ëmbëlsira me kanabis është më e dëmshme se sa ta tymosësh atë

    Të konsumosh ëmbëlsira me kanabis është më e dëmshme se sa ta tymosësh atë

Të konsumosh ëmbëlsira me kanabis është më e dëmshme se sa ta tymosësh atë. Sipas ekspertëve në të vërtetë çrregullimet mendore dhe kardiake janë më të shpeshta tek ata që

Lexo me Shume

Shifra shqetësuese: Shqiptarët kalojnë kaq vite në “dembelizëm”

    Shifra shqetësuese: Shqiptarët kalojnë kaq vite në “dembelizëm”

Banka Botërore në Raportin e rregullt Ekonomik për rajonin e Ballkanit Perëndimor ka prezantuar disa tregues, që ndër të tjera tregojnë raportin e qytetarëve të këtyre vendeve me punën. Kështu,

Lexo me Shume

E thotë studimi: Muzika e këtij artisti të njohur ju mbron nga pickimi i mushkonjave

    E thotë studimi: Muzika e këtij artisti të njohur ju mbron nga pickimi i mushkonjave

Dielli po ndriçon në lëkurën tuaj, një fllad i lehtë po ju përkëdhel lehtë flokët dhe dikush sapo ju ka ofruar një gotë pije të ftohtë. Por, sapo të filloni

Lexo me Shume

Gjyshja 55-vjeçare sjell në jetë mbesën e saj

  Gjyshja 55-vjeçare sjell në jetë mbesën e saj

Një gjyshe ka sjellë në jetë mbesën, në vend të vajzës së saj e cila nuk ka mundësi te mbesë

Lexo me Shume

Ka mbi 1 milion ndjekës në Instagram, blogerja e njohur vegane nën akuzë, kapet “mat” duke ngrënë peshk…

  Ka mbi 1 milion ndjekës në Instagram, blogerja e njohur vegane nën akuzë, kapet “mat” duke ngrënë peshk…

Yovana Mendoza Ayres, 29 vjeç, deri dje ishte një nga “influencer”-at më të fuqishme të dietës vegane, e cila vetëm

Lexo me Shume

Studimi: Vendet e punës në Shqipëri dominohen nga persona me arsim të ulët

  Studimi: Vendet e punës në Shqipëri dominohen nga persona me arsim të ulët

Në Shqipëri vendet e të punës dominohen nga personat me edukim të ulët me më pak se 8 vjet. Të

Lexo me Shume

Tirana në listën e qyteteve më të lira në Europë, por jo për shqiptarët

  Tirana në listën e qyteteve më të lira në Europë, por jo për shqiptarët

Tirana renditet ndër vendet me kostot më të lira të jetesës në Europë. Kështu sipas një artikulli të “Monitor.al” nga

Lexo me Shume

Popullsia shqiptare/ Shtohen të moshuarit mbi 60 vjeç, pakësohen të rinjtë

  Popullsia shqiptare/ Shtohen të moshuarit mbi 60 vjeç, pakësohen të rinjtë

Popullsia e Shqipërisë përveçse po pakësohet po ndryshon më shpejtësi strukturën e saj në disfavor të moshave të reja, teksa

Lexo me Shume

WhatsApp vjen me një opsion të ri, ja si do të ndryshojnë bisedat në grup

  WhatsApp vjen me një opsion të ri, ja si do të ndryshojnë bisedat në grup

Të gjithë jemi pjesë e një grupi në WhatsApp, për qëllime pune apo thjesht me disa miq për të diksutuar

Lexo me Shume

Njihuni me “Filofobinë”, frika e madhe e të rënit në dashuri

  Njihuni me “Filofobinë”, frika e madhe e të rënit në dashuri

Filofobia është frika e thellë e të rënit në dashuri. Edhe pse të dashurosh dhe të dashurohesh nga të tjerët

Lexo me Shume

Flasin dietologët, pica një zgjedhje më e mirë se shumica e drithërave

  Flasin dietologët, pica një zgjedhje më e mirë se shumica e drithërave

Është e shtunë dhe zgjohesh në mëngjes me dhimbje koke pas një nate duke pirë dhe sillesh në krevat duke

Lexo me Shume

Shkencëtarët amerikanë: Sipas Orës së Apokalipsit jemi vetëm 2 minuta larg mesnatës

  Shkencëtarët amerikanë: Sipas Orës së Apokalipsit jemi vetëm 2 minuta larg mesnatës

Quhet “Doomsday Clock” dhe është simbol i afrimit të botës me zhdukjen e saj. Ora supozohet të parashikojë apokalipsin dhe

Lexo me Shume

Apple në telashe, problemi i aplikacionit FaceTime është duke shkelur “të drejtat themelore njerëzore” të përdoruesëve

  Apple në telashe, problemi i aplikacionit FaceTime është duke shkelur “të drejtat themelore njerëzore” të përdoruesëve

Përdoruesit e iPhone janë paralajmëruar për një aktivitet jo normal që po ndodh me aplikacionin FaceTime. Siç mund ta dini,

Lexo me Shume

E preferoni oktapodin në ushqimin tuaj? Ndoshta nuk e dini se një nga tentakulat është penisi i tij

  E preferoni oktapodin në ushqimin tuaj? Ndoshta nuk e dini se një nga tentakulat është penisi i tij

Leksion shkence gjatë programit “Masterchef” në Itali. Gjatë episodit të shkuar të programit, që në qendër siç mund ta dini

Lexo me Shume

Adoleshentja transgjinore bën një festë për ti dhënë lamtumirën penisit, përpara operacionit për ndryshimin e gjinisë

  Adoleshentja transgjinore bën një festë për ti dhënë lamtumirën penisit, përpara operacionit për ndryshimin e gjinisë

Zakonisht kur prindërit marrin vesh gjininë e fëmijës së tyre, organizojnë një festë apo një mbledhje familjare për të festuar

Lexo me Shume

#10yearschallenge, strategji e Facebook për të marrë të dhënat tona?

  #10yearschallenge, strategji e Facebook për të marrë të dhënat tona?

Përgjatë kësaj jave një sfidë e re pushtoi rrjetet sociale, sidomos Instagram-in dhe Facebook-un. #10yearschallenge i kërkonte përdoruesve që të

Lexo me Shume