Blitz

 Breaking News

Si të zmadhoni të pasmet në mënyrë natyrale?

Si të zmadhoni të pasmet në mënyrë natyrale?
April 14
13:33 2017

Mos harroni që ju jeni ajo që hani. Në qoftë se doni që të pasmet tuaja të rrumbullakosen, atëherë duhet t’i kushtoni shumë rëndësi ushqimit.

Më poshtë do të gjeni disa këshilla të vlefshme për të arritur format që dëshironi.

Këshilla:

  • Për të vënë masë te të pasmet duhet të hani me sasi të rregullt dhe nuk duhet ta teproni.
  • Duhet të hani 3-5 fruta në ditë.
  • Hani ushqim pas stërvitjes suaj.

Çfarë duhet të bëni?

Pas stërvitjes ju duhet të konsumoni proteina: vezë, mish pule,  bishtajore, peshk, mish të kuq.

Karbohidratet ju ndihmojnë të mbani masën muskulare, kështu që duhet të hani oriz, tërshërë, drithëra, krunde, bukë të bardhë, makarona.

Yndyra të mira, të cilat kanë përfitime shëndetësore, si vaj ulliri, bajame, arra, vaj peshku.

Përqendrohuni te perimet e pasura me antioksidantë, si brokoli, spinaq, lakër dhe perimet jeshile. Duhet të hani sa më shumë nga këto.

Mos harroni se pa stërvitje nuk do të shihni rezultate. Fokusohuni te “squats” dhe ura./Blitz.al/

Share