Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Sa orë duhet të stërviteni për të qenë të shëndetshëm?

Sa orë duhet të stërviteni për të qenë të shëndetshëm?
July 03
15:41 2016

E dinit që mjafton të stërviteni vetëm disa minuta, për të parë një ndryshim në peshën dhe shëndetin tuaj. 15 minuta aktivitet fizik në ditë reduktojnë rrezikun për një vdekje të hershme, 5 deri në 10 minuta mund të reduktojnë rrezikun për sëmundjet e zemrës.

Me pak se 2.5 orë në javë  stërvitje me intensitet të fuqishëm, ju ndihmojnë për kontrollin dhe parandalimin e sëmundjeve.

Dozat e ulta të ushtrimeve sjellin përfitime të mëdha në peshën dhe shëndetin tuaj.  Në qoftë se ju keni një stërvitje të rregullt  mund të keni përfitime dhe të luftoni sëmundjes e zemrës, depresionit, diabetit madje dhe disa lloje kanceri.

Duhet të dini që ka një kufi dhe nuk duhet të tejkaloni masën e ushtrimeve.  Ju nuk duhet të stërviteni shumë orë dhe as të bëni stërvitje ekstreme, sepse mjafton një stërvitje e rregullt për të patur rezultate të mira.

Komento
Shperndaje