Blitz | Kliko dhe Informohu

Dietologji/Fitnes

Ju tregojmë mënyrën se si t’i gatuani perimet në mënyrë që t’u merrni sa më shumë vlera ushqyese

    Ju tregojmë mënyrën se si t’i gatuani perimet në mënyrë që t’u merrni sa më shumë vlera ushqyese

Sigurisht që shumica e dietologëve bien në një mëndje që mënyra më e mirë e të konsumuarit të produkteve ushqimore është në mënyrë organike, e freskët dhe jo e procesuar.

Lexo me Shume

12 ushtrime të thjeshta për të formuar të pasmet

    12 ushtrime të thjeshta për të formuar të pasmet

Pothuajse të gjitha vajzat kanë dëshirë të kenë të pasme dhe këmbë të bukura, por për të arritur këtë duhet mjaft punë. Fillimisht duhet të keni shumë kujdes me mënyrën

Lexo me Shume

Studimi: Për t’u dobësuar është më e lehtë nga sa mendoni! Mjafton të laheni në ujë të ngrohtë

    Studimi: Për t’u dobësuar është më e lehtë nga sa mendoni! Mjafton të laheni në ujë të ngrohtë

Nëse mendoni se vrapi është shumë i mërzitshëm, mund ta lini menjëherë dhe të nisni një tjetër rutinë aktiviteti fizik. Një studim i fundit nga Universiteti i Loughborough ka dalë

Lexo me Shume

(Intervistë) VIP-at shqiptarë kthehen në vegjetarianë. “Veggies” ka disa këshilla për ta

    (Intervistë) VIP-at shqiptarë kthehen në vegjetarianë. “Veggies” ka disa këshilla për ta

Së fundmi, vegjetarianizmi dhe veganizmi janë kthyer në modë. Shumë njerëz vendosin të ndryshojnë mënyrën e tyre të ushqyerjes për të qenë më të shëndetshëm, disa të tjerë e zgjedhin

Lexo me Shume

Ushqimet që nuk na shkon mendja kurrë që mund të kenë sheqer, por në fakt kanë shumë!

    Ushqimet që nuk na shkon mendja kurrë që mund të kenë sheqer, por në fakt kanë shumë!

Kemi vënë re kohët e fundit që një nga dietat që ndiqet më së shumti nga personazhet e famshme, por edhe nga të gjithë ata që duan të ulin disa

Lexo me Shume

Mos i bëni këto gabime! Arsyet pse nuk jeni duke rënë në peshë

    Mos i bëni këto gabime! Arsyet pse nuk jeni duke rënë në peshë

Shumë njerëz mbajnë dieta dhe bëjnë stërvitje fizike, por nuk kanë rezultate në rënien në peshë. Kjo gjë  vështirëson gjendjen e tyre psikologjike dhe kjo  bën që ata të heqin

Lexo me Shume

5 mënyrat efikase që nënat e reja t’i rikthehen peshës së mëparshme

    5 mënyrat efikase që nënat e reja t’i rikthehen peshës së mëparshme

  Nënat e reja duhet të hanë shëndetshëm në mënyrë që të përcjellin vitaminat edhe te foshnjat e tyre nëpërmjet ushqimit me gji. Por jo vetëm kaq, ato duhet të

Lexo me Shume

Truket kryesore për të humbur lehtësisht peshë

    Truket kryesore për të humbur lehtësisht peshë

Të humbasësh peshë nuk është gjë e thjeshtë, por duhet vërtet shumë punë dhe përkushtim. Ju duhet të hiqni dorë nga dietat drastike dhe të ndiqni një regjim ushqimor e

Lexo me Shume

3 ushqime të shëndetshme që do t’ju bëjnë të zëvendësoni menjëherë makaronat

  3 ushqime të shëndetshme që do t’ju bëjnë të zëvendësoni menjëherë makaronat

Kur nisni një dietë me shumë mundësi gjëja e parë që ju bën të demoralizoheni është që duhet të hiqni

Lexo me Shume

Njerëzit që nuk shëndoshen kurrë japin recetën e kësaj ‘lumturie’!

  Njerëzit që nuk shëndoshen kurrë japin recetën e kësaj ‘lumturie’!

Besojmë se edhe ju, keni në grupin tuaj shoqëror një person që sado të hajë nuk shëndoshet dhe ju i

Lexo me Shume

Zakone të thjeshta që do të përmirësojnë dukshëm shëndetin tuaj

  Zakone të thjeshta që do të përmirësojnë dukshëm shëndetin tuaj

LËVIZNI! E keni dëgjuar më përpara? Të mos lëvizësh është njësoj e dëmshme sikur të mos pish duhan. Kështu që

Lexo me Shume

Doni të keni performancë të mirë në shtrat? Provoni këto ushqime!

  Doni të keni performancë të mirë në shtrat? Provoni këto ushqime!

Shpesh lexojmë artikuj të ndryshëm që thonë se në mënyrë që  të keni performancë më të mirë në shtrat duhet

Lexo me Shume

Bukë apo makarona? Dietologët më në fund zgjidhin dilemën

  Bukë apo makarona? Dietologët më në fund zgjidhin dilemën

Me shumë mundësi keni pyetur veten shpesh nëse buka apo makaronat kanë më tepër kalori apo karbohidrate dhe cilat duhet

Lexo me Shume

Këshilla nga “Albanian Fitness”: Mos u dorëzoni me 2 muaj palestër! Gjërat e mira duan kohë!

  Këshilla nga “Albanian Fitness”: Mos u dorëzoni me 2 muaj palestër! Gjërat e mira duan kohë!

Shumë njerëz janë të apasionuar pas palestrës dhe fitness-it, një ndër ta është edhe instruktorja Disola Malaj ose, siç njihet

Lexo me Shume

Shikoni se sa orë aktivitet fizik duhet të bëni sipas moshës që keni

  Shikoni se sa orë aktivitet fizik duhet të bëni sipas moshës që keni

Nëse mendoni se mund të bëni aktivitet fizik sa të doni gjithë jetën tuaj, kjo është e gabuar. Muskujt tuaj

Lexo me Shume

Ju tregojmë se si të përshpejtoni metabolizmin vetëm duke konsumuar këto ushqime

  Ju tregojmë se si të përshpejtoni metabolizmin vetëm duke konsumuar këto ushqime

Në teori, metabolizmi shpjegohet thjesht: Sa më i shpejtë të jetë, aq më shumë djeg kalori në trupin tuaj. Një

Lexo me Shume

Qëndroni të kërrusur? Këto ushtrime do t’ju ndihmojnë të drejtoni shpinën

  Qëndroni të kërrusur? Këto ushtrime do t’ju ndihmojnë të drejtoni shpinën

Njerëzit nuk duken aspak atraktivë kur rrinë të kërrusur, përveç kësaj qëndrimi i kërrusur ka efekte anësore. Qëndrimi drejt ju

Lexo me Shume

Doktorët japin 100% siguri: Këto 3 ushqime ndihmojnë në mirëqenien e zemrës tuaj!

  Doktorët japin 100% siguri: Këto 3 ushqime ndihmojnë në mirëqenien e zemrës tuaj!

Të gjithë jemi në dijeni se shëndeti i zemrës tonë ndikohet drejtpërdrejt nga mënyra si si ushqehemi, aktiviteti fizik që

Lexo me Shume

Ndiheni të lodhur nga stërvitja? Ja ç’duhet të bëni më pas

  Ndiheni të lodhur nga stërvitja? Ja ç’duhet të bëni më pas

Jeni të apasionuar pas palestrës, por ju lodh kaq shumë sa mendoni edhe të hiqni dorë. Në fakt, lodhja nuk

Lexo me Shume

Ushqimet që mund t’i hani në sasi të pakontrolluar dhe përsëri të humbni peshë

  Ushqimet që mund t’i hani në sasi të pakontrolluar dhe përsëri të humbni peshë

Keni kaluar një ditë të lodhshme dhe para se të konsumoni vaktin tuaj dëshironi të hani disa patatina, por nuk

Lexo me Shume

Këto 3 zakone të përditshme do t’ju ndihmojnë të rregulloni metabolizmin

  Këto 3 zakone të përditshme do t’ju ndihmojnë të rregulloni metabolizmin

Ju jeni duke shkatërruar metabolizmin tuaj për shkak të mosushqyerjes. Kjo gjë ndikon në shëndetin tuaj, kështu që duhet të

Lexo me Shume