Blitz | Kliko dhe Informohu

Dietologji/Fitnes

5 zakonet e përditshme që ndikojnë te shtimi në peshë

    5 zakonet e përditshme që ndikojnë te shtimi në peshë

Ju nuk keni ngrënë ushqime të pashëndetshme dhe bëni stërvitje rregullisht, por përsëri nuk po humbisni peshë. Faktikisht duhet të dini se disa zakone të përditshmërisë janë shkaku kryesor i

Lexo me Shume

Mjaftojnë 15 minuta për të arritur format e duhura

    Mjaftojnë 15 minuta për të arritur format e duhura

Shumë njerëz nuk kanë kohë që të shkojnë në palestër, por kjo nuk do të thotë se nuk mund të mbani trupin tuaj në formë. Mjaftojnë vetëm disa ushtrime në

Lexo me Shume

8 ushtrime të efektshme për të shpëtuar nga mjekra e dyfishtë

    8 ushtrime të efektshme për të shpëtuar nga mjekra e dyfishtë

Shumë njerëz kanë probleme me mjekrën e dyfishtë ose, siç i thonë ndryshe në gjuhën popullore, gushën. Kjo gjë nuk ndodh vetëm me kalimin e viteve, por disa njerëz e

Lexo me Shume

Ju tregojmë mënyrën se si t’i gatuani perimet në mënyrë që t’u merrni sa më shumë vlera ushqyese

    Ju tregojmë mënyrën se si t’i gatuani perimet në mënyrë që t’u merrni sa më shumë vlera ushqyese

Sigurisht që shumica e dietologëve bien në një mëndje që mënyra më e mirë e të konsumuarit të produkteve ushqimore është në mënyrë organike, e freskët dhe jo e procesuar.

Lexo me Shume

12 ushtrime të thjeshta për të formuar të pasmet

    12 ushtrime të thjeshta për të formuar të pasmet

Pothuajse të gjitha vajzat kanë dëshirë të kenë të pasme dhe këmbë të bukura, por për të arritur këtë duhet mjaft punë. Fillimisht duhet të keni shumë kujdes me mënyrën

Lexo me Shume

Studimi: Për t’u dobësuar është më e lehtë nga sa mendoni! Mjafton të laheni në ujë të ngrohtë

    Studimi: Për t’u dobësuar është më e lehtë nga sa mendoni! Mjafton të laheni në ujë të ngrohtë

Nëse mendoni se vrapi është shumë i mërzitshëm, mund ta lini menjëherë dhe të nisni një tjetër rutinë aktiviteti fizik. Një studim i fundit nga Universiteti i Loughborough ka dalë

Lexo me Shume

(Intervistë) VIP-at shqiptarë kthehen në vegjetarianë. “Veggies” ka disa këshilla për ta

    (Intervistë) VIP-at shqiptarë kthehen në vegjetarianë. “Veggies” ka disa këshilla për ta

Së fundmi, vegjetarianizmi dhe veganizmi janë kthyer në modë. Shumë njerëz vendosin të ndryshojnë mënyrën e tyre të ushqyerjes për të qenë më të shëndetshëm, disa të tjerë e zgjedhin

Lexo me Shume

Ushqimet që nuk na shkon mendja kurrë që mund të kenë sheqer, por në fakt kanë shumë!

    Ushqimet që nuk na shkon mendja kurrë që mund të kenë sheqer, por në fakt kanë shumë!

Kemi vënë re kohët e fundit që një nga dietat që ndiqet më së shumti nga personazhet e famshme, por edhe nga të gjithë ata që duan të ulin disa

Lexo me Shume

Mos i bëni këto gabime! Arsyet pse nuk jeni duke rënë në peshë

  Mos i bëni këto gabime! Arsyet pse nuk jeni duke rënë në peshë

Shumë njerëz mbajnë dieta dhe bëjnë stërvitje fizike, por nuk kanë rezultate në rënien në peshë. Kjo gjë  vështirëson gjendjen

Lexo me Shume

5 mënyrat efikase që nënat e reja t’i rikthehen peshës së mëparshme

  5 mënyrat efikase që nënat e reja t’i rikthehen peshës së mëparshme

  Nënat e reja duhet të hanë shëndetshëm në mënyrë që të përcjellin vitaminat edhe te foshnjat e tyre nëpërmjet

Lexo me Shume

Truket kryesore për të humbur lehtësisht peshë

  Truket kryesore për të humbur lehtësisht peshë

Të humbasësh peshë nuk është gjë e thjeshtë, por duhet vërtet shumë punë dhe përkushtim. Ju duhet të hiqni dorë

Lexo me Shume

3 ushqime të shëndetshme që do t’ju bëjnë të zëvendësoni menjëherë makaronat

  3 ushqime të shëndetshme që do t’ju bëjnë të zëvendësoni menjëherë makaronat

Kur nisni një dietë me shumë mundësi gjëja e parë që ju bën të demoralizoheni është që duhet të hiqni

Lexo me Shume

Njerëzit që nuk shëndoshen kurrë japin recetën e kësaj ‘lumturie’!

  Njerëzit që nuk shëndoshen kurrë japin recetën e kësaj ‘lumturie’!

Besojmë se edhe ju, keni në grupin tuaj shoqëror një person që sado të hajë nuk shëndoshet dhe ju i

Lexo me Shume

Zakone të thjeshta që do të përmirësojnë dukshëm shëndetin tuaj

  Zakone të thjeshta që do të përmirësojnë dukshëm shëndetin tuaj

LËVIZNI! E keni dëgjuar më përpara? Të mos lëvizësh është njësoj e dëmshme sikur të mos pish duhan. Kështu që

Lexo me Shume

Doni të keni performancë të mirë në shtrat? Provoni këto ushqime!

  Doni të keni performancë të mirë në shtrat? Provoni këto ushqime!

Shpesh lexojmë artikuj të ndryshëm që thonë se në mënyrë që  të keni performancë më të mirë në shtrat duhet

Lexo me Shume

Bukë apo makarona? Dietologët më në fund zgjidhin dilemën

  Bukë apo makarona? Dietologët më në fund zgjidhin dilemën

Me shumë mundësi keni pyetur veten shpesh nëse buka apo makaronat kanë më tepër kalori apo karbohidrate dhe cilat duhet

Lexo me Shume

Këshilla nga “Albanian Fitness”: Mos u dorëzoni me 2 muaj palestër! Gjërat e mira duan kohë!

  Këshilla nga “Albanian Fitness”: Mos u dorëzoni me 2 muaj palestër! Gjërat e mira duan kohë!

Shumë njerëz janë të apasionuar pas palestrës dhe fitness-it, një ndër ta është edhe instruktorja Disola Malaj ose, siç njihet

Lexo me Shume

Shikoni se sa orë aktivitet fizik duhet të bëni sipas moshës që keni

  Shikoni se sa orë aktivitet fizik duhet të bëni sipas moshës që keni

Nëse mendoni se mund të bëni aktivitet fizik sa të doni gjithë jetën tuaj, kjo është e gabuar. Muskujt tuaj

Lexo me Shume

Ju tregojmë se si të përshpejtoni metabolizmin vetëm duke konsumuar këto ushqime

  Ju tregojmë se si të përshpejtoni metabolizmin vetëm duke konsumuar këto ushqime

Në teori, metabolizmi shpjegohet thjesht: Sa më i shpejtë të jetë, aq më shumë djeg kalori në trupin tuaj. Një

Lexo me Shume

Qëndroni të kërrusur? Këto ushtrime do t’ju ndihmojnë të drejtoni shpinën

  Qëndroni të kërrusur? Këto ushtrime do t’ju ndihmojnë të drejtoni shpinën

Njerëzit nuk duken aspak atraktivë kur rrinë të kërrusur, përveç kësaj qëndrimi i kërrusur ka efekte anësore. Qëndrimi drejt ju

Lexo me Shume

Doktorët japin 100% siguri: Këto 3 ushqime ndihmojnë në mirëqenien e zemrës tuaj!

  Doktorët japin 100% siguri: Këto 3 ushqime ndihmojnë në mirëqenien e zemrës tuaj!

Të gjithë jemi në dijeni se shëndeti i zemrës tonë ndikohet drejtpërdrejt nga mënyra si si ushqehemi, aktiviteti fizik që

Lexo me Shume