Blitz | Kliko dhe Informohu

 Breaking News

Kombinimet perfekte të ushqimeve për të humbur peshë

Kombinimet perfekte të ushqimeve për të humbur peshë
May 17
15:08 2017

Një dietë e ekuilibruar është thelbësore për të rënë në peshë. Por duhet të keni parasysh që të kombinoni mirë ushqimet me njëra- tjetrën. Për shembull, disa ushqime nuk shkojnë aspak me njëra- tjetrën, kurse disa të tjera janë një kombinim perfekt.

Më poshtë do të shihni disa prej kombinimeve që duhet të bëni për të humbur sa më shumë peshë:

Vezët dhe perimet

Pula dhe specat e kuq

Misri dhe fasulet

Çaji jeshil dhe limoni

Salmoni dhe asparagët

Bajame dhe kosi grek

Avokado dhe spinaq

Peshk ton dhe xhinxher

Duhet të shmangni këto kombinime:

  • Proteina (mish, peshk, vezë) dhe karbohidrate (bukë, drithëra, patate, makarona).
  • Ushqime me acid (agrume, mollë domate) dhe ushqime të pasura me karbohidrate.
  • Karbohidrate dhe sheqer.
  • Frutat pas çdo vakti.

/Blitz.al/

Share