Blitz

 Breaking News

Keni kaluar moshën 40 vjeçare dhe keni problem me peshën? Ja si mund të humbni lehtësisht kilogramët e tepërt

Keni kaluar moshën 40 vjeçare dhe keni problem me peshën? Ja si mund të humbni lehtësisht kilogramët e tepërt
March 14
13:18 2018

Pas çdo decade të jetës sonë metabolizmi ngadalësohet me rreth 5 %. Pasi ke kaluar moshën 40 vjeçare është më e vështirë që të bini në peshë dhe të digjni kalori. Por ne mund tu ndihmojmë me disa këshilla efikase të cilat nuk janë të vështirë dhe mund të jenë argëtuese.

Bëni ushtrimet e duhura. Duhet të bëni çdo ditë 30 minuta kardio dhe ushtrime për të ruajtur masën muskulore, të paktën duhet të bëni rreth 10.000 hapa në ditë.

Vendosni qëllime realiste. Mos pretendoni të humbni shumë peshë për 1 javë, mjaftojnë edhe disa gram. E rëndësishme është që kilogramët e humbur mos ti merrni sërish.

Merrni vitamina D, B12, Omega 3,  kalçium, kalium, magnez.

 

Ushqehuni sipas një orari të rregullt dhe mos hani pas orës 20:00 të mbrëmjes.

Gjumi është shumë i rëndësishëm kështu që mos hiqni dorë prej tij por plotësoni orarin që të keni një peshë konstante.

Image result for beauty sleep

Mos flini në temperature të larta, por zgjidhni të freskoni dhomën përpara se të shtriheni.

Image result for Turn down the heat

Pini shumë ujë në mënyrë që të shkrini yndyrnat e këqija.

Image result for drink water

Kontrolloni shëndetin tuaj, kujdesuni për tiroidet dhe mëlçinë,nëse keni problem në to shtoni shumë peshë./Blitz.al/

Share