Blitz

 Breaking News

Ja se çfarë duhet të dini për dietat që të humbni peshë

Ja se çfarë duhet të dini për dietat që të humbni peshë
September 28
19:50 2016

Dieta ushqimore luan një rol shumë të rëndësishëm për humbjen në peshë. Por duhet të dini disa gjëra që ndikojnë shumë te dietat tuaja. Më poshtë do të gjeni se çfarë duhet të bëni për të humbur peshë nga dietat.

  1. Nuk jetohet pa karbohidrate dhe sheqerna.  Njerëzit mund të humbin peshë duke hequr karbohidratet nga jeta e tyre, por nuk do të jenë aspak të lumtur. Gjithashtu pas dietës ata do të marrin karbohidratet e munguara dhe do të shtojnë më shumë peshë.
  2. Kërpudhat në picën  tuaj nuk llogariten. Për të humbur peshë duhet të hani sa më shumë perime. Duhet të dini që të fitoni sa më shumë fibra duhet t’i shtoni perimet në çdo vakt të ditës dhe jo, për shembull vetëm te pica.
  3. 3 është numër magjik. Proteina, fibra dhe yndyra të shëndetshme janë mjaft të rëndësishme, sepse proteinat, fibrat dhe yndyrat rritin nivelet e energjisë. Ju duhet t’i përfshini këto gjëra në çdo vakt që hani.
  4. Ndani vaktet. Edhe pse mund të hani shëndetshëm duhet të ndani vaktet dhe të hani në një sasi të kufizuar. Nuk duhet ta teproni asnjëherë me “snacks”.
  5. Mbani dietë gjatë javës, festoni të dielën. Ditën e diel mund të hani çfarë të keni dëshirë, por duhet të dini që mos ta teproni./Blitz.al/
Share