Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

E vërteta befasuese! Humb peshë duke ngrënë më shumë

E vërteta befasuese! Humb peshë duke ngrënë më shumë
May 30
21:23 2016

Hani më shumë për të humbur peshë. Në fakt kjo duket si një gjë e pamundur sepse rregulli kryesor për të humbur peshë është kufizimi i ushqimeve të dëmshme. Por disa njerëz, duke ngrënë më shumë mund të ruajnë një peshë të qëndrueshme. Kjo ndodh për ata që kanë mbajtur gjithmonë një dietë të shëndetshme ushqimore.

Metoda e njohur si  “kundër dieta”. Rrit gradualisht kaloritë në faza shumë të vogla dhe pas një diete të kufizuar ju lejon të keni peshë në një nivel normal.

Për të humbur peshë është mjaft e vështirë, por për ta rifituar atë është e thjeshtë. Në qoftë se hiqni dorë nga ushtrimet dhe një dietë rutinë mund të fitoni peshë më shumë sesa keni humbur. Për këtë palestra ju ndihmon që të mbani një peshë konstante. Duke bërë ushtrime fizike, trupi e ka më të thjeshtë për të humbur kaloritë e fituara nga ushqimet. Pasi të luftoni të humbni peshë, duhet të luftoni për të mbajtur më pas një peshë të qëndrueshme.

Njerëzit duhet të konsumojnë ushqimet e nevojshme sipas gjendjes së trupit. Për shembull, femrat gjatë ciklit menstrual duhet të konsumojnë më shumë proteina se zakonisht.  Një dietë normale është një proces shumë i ngadaltë, por ka një rezultat të mirë. Njerëzit duhet të dinë çfarë të hanë në bazë të peshës dhe organizmit të tyre, numri i kalorive që duhet të konsumojnë nuk mund të jetë i njëjtë për të gjithë.  Numri i kalorive  mund të lëvizë nga dita në ditë, por kjo nuk do të thotë që të ketë ndryshime drastike.

Mos u bëni të varur nga dietat e kufizuara, por zgjidhni të hani në një mënyrë të shëndetshme. Konsumoni proteina, karbohidrate, sheqernat dhe yndyrat e nevojshme. Konsumimi i ushqimeve të shëndetshme dhe ushtrimet fizike janë zgjedhja perfekte për të mbajtur peshën që dëshironi.

Etiketimet
Shperndaje