Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Çfarë duhet të konsumoni gjatë ditës dhe më e rëndësishmja kur duhet të hani?

August 11
13:21 2016

Ora 7:00 - ujë

Picture 1 of 15

Ju mund të dëshironi të pini kafe në mëngjes, por në të vërtetë truri juaj ka nevojë për ujë. Trupi juaj përbëhet nga 74% ujë dhe ai ka nevojë të hidratohet sa më shpejt pasi zgjoheni nga gjumi. Nëse nuk e bëni menjëherë do e ndjeni një ndryshim, nuk do arrini të përqendroheni. Pini një gotë ujë 250 ml me një fetë limoni në të dhe kjo do e zhvendosë toksinën në mëlçi nëse një ditë më parë keni konsumuar alkool dhe do të rrisë prezencën e vitaminës C në trup.

Të gjithë ata që shqetësohen për peshën e tyre duhet të dinë se jo gjithçka ka të bëjë me ushqimin që konsumoni, por me orarin. Shumica prej nesh mund ta bëjnë dallimin mes ushqimeve me vlera ushqyese dhe produkteve të tjera, të cilat janë thjesht një zgjidhje e shpejtë për të mos ndier uri. Në vijim do të gjeni disa këshilla se çfarë dhe kur duhet të konsumoni ushqim gjatë ditës, si dhe produkte që përfshihen edhe në udhëzime dietike të ndryshme. Mos u shqetësoni, nuk do të shtoni në peshë!/Blitz.al/

Komento
Shperndaje