Blitz | Kliko dhe Informohu

Dietologji/Fitnes

“Të ngrënit fast food sjell stres”-studimi i fundit tregon si ndikojnë ushqimet në humorin tonë

    “Të ngrënit fast food sjell stres”-studimi i fundit tregon si ndikojnë ushqimet në humorin tonë

Lidhjet mes ushqimeve, vlerave të tyre ushqimore dhe shëndetit janë tepër të qarta. Por si ndikojnë grupë të veçanta ushqimesh në humorin dhe gjendjen tonë emocionale? Studimi i kryer nga

Lexo me Shume

Nga 20 sekonda në 6 muaj, ja si të riktheheni në formën e duhur trupore vitin që vjen

    Nga 20 sekonda në 6 muaj, ja si të riktheheni në formën e duhur trupore vitin që vjen

Çdo vit i ri që vjen është shumë premtues, por nuk ka pse të mbetet vetëm aq. Mund t’i realizoni qëllimet tuaja, dhe përsa i përket atyre të tipit “të

Lexo me Shume

Muskujt e barkut, këto janë 4 ushtrimet që mund t’i bëni çdo ditë në shtëpi

    Muskujt e barkut, këto janë 4 ushtrimet që mund t’i bëni çdo ditë në shtëpi

Trupat e verës behën në dimër, thotë një shprehje e famshme. Prandaj, mos e lini për më vonë, por nisni sot t’i kushtoni pak vëmenjde aktivitetit fizik dhe ushqyerjes së

Lexo me Shume

Stërvitja përpara punës, mënyrat se si të zgjoheni herët në mëngjes pa asnjë përtesë!

    Stërvitja përpara punës, mënyrat se si të zgjoheni herët në mëngjes pa asnjë përtesë!

Studimet kanë treguar se njerëzit që bëjnë stërvitje në mëngjes herët janë më produktivë gjatë ditës. Kjo është një ndër arsyet pse duhet ta bëni pjesë të rutinës suaj. Por

Lexo me Shume

Studiuesit tregojnë se llogaritja e kalorive nuk funksionon dhe ja arsyeja pse!

    Studiuesit tregojnë se llogaritja e kalorive nuk funksionon dhe ja arsyeja pse!

Llogaritja e kalorive është kthyer në një ndër mënyrat më të shpeshta që njerëzit përdorin për të mbajtur nën kontroll stërvitjen e tyre, por studiuesit thonë se kjo nuk është

Lexo me Shume

Nëse doni të humbisni disa kile, ky program që realizohet në kushte shtëpie është i duhuri për ju!

    Nëse doni të humbisni disa kile, ky program që realizohet në kushte shtëpie është i duhuri për ju!

“30 Days of Cardio Blast” është një program i orientuar tek ushtrimet pa pesha por që djegin shumë kalori dhe mund të bëhet në kushte shtëpie. Programi është i krijuar

Lexo me Shume

Prestigjozja italiane bën listën e 5 destinacioneve më të bukura turistike të vjeshtës. E gjeni dot cili e kryeson listën?

    Prestigjozja italiane bën listën e 5 destinacioneve më të bukura turistike të vjeshtës. E gjeni dot cili e kryeson listën?

Teksa të gjithë jemi ende me kokën pas tek pushimet që kaluan dhe bëhemi gati për t’u përballur me rikthimin në punë e shkollë, duket se për disa ende nuk

Lexo me Shume

Studim – Zbulohet dieta ideale e karbohidrateve. Ja sa duhet të konsumoni që të jetoni më gjatë

    Studim – Zbulohet dieta ideale e karbohidrateve. Ja sa duhet të konsumoni që të jetoni më gjatë

Mesa duket, dietat që reduktojnë dhe eliminojnë sasinë e karbohidrateve nuk qenkan zgjidhja më e shëndetshme. Një studim i publikuar në “Lancet Public Health Journal” vëzhgoi dietat e 15,428 njerëzve

Lexo me Shume

Merrni një kosh të madh me kokoshka sa herë shkoni në kinema? Pasi ta lexoni këtë nuk do ta bëni më!

  Merrni një kosh të madh me kokoshka sa herë shkoni në kinema? Pasi ta lexoni këtë nuk do ta bëni më!

Palestër, vrap dhe dieta për të pasur një trup sa më në formë, e sidomos kur afron vera.  Mundohemi që

Lexo me Shume

Kush tha që palestra nuk niset në verë? Instruktori shqiptar “hedh poshtë” teorinë dhe ka disa këshilla për ju!

  Kush tha që palestra nuk niset në verë? Instruktori shqiptar “hedh poshtë” teorinë dhe ka disa këshilla për ju!

Aktiviteti fizik është mjaft i rëndësishëm për këdo nga ne. Por që të bësh aktivitet fizik përveç se duhet të

Lexo me Shume

Do shkoni për pushime dhe hoqët dorë nga stërvitja? E keni gabim, ju mund të bëni stërvitje edhe në plazh!

  Do shkoni për pushime dhe hoqët dorë nga stërvitja? E keni gabim, ju mund të bëni stërvitje edhe në plazh!

Dy instruktoret Karena Dawn dhe Katrina Scott do ju ndihmojnë  për t’u stërvitur në plazh. Plazh nuk do të thotë

Lexo me Shume

Vera erdhi, ndiqni këto këshilla për të arritur peshën që dëshironi!

  Vera erdhi, ndiqni këto këshilla për të arritur peshën që dëshironi!

Vera është shumë afër dhe ju nuk ndiheni mirë me trupin tuaj? Ju duhet një zgjidhje për të hequr disa

Lexo me Shume

Kur stërviteni dhe nuk pini ujë, ju humbisni! 8 dëmet që i shkaktoni trupit

  Kur stërviteni dhe nuk pini ujë, ju humbisni! 8 dëmet që i shkaktoni trupit

Shumë njerëz mendojnë se nuk është mirë të pini ujë gjatë stërvitjes por shkencëtarët dhe profesionistët mendojnë të kundërtën. Më

Lexo me Shume

Vërtetë i besoni këto mite për Fitness-in? Ato janë të dëmshme për shëndetin tuaj…

  Vërtetë i besoni këto mite për Fitness-in? Ato janë të dëmshme për shëndetin tuaj…

Kur bëhet fjalë për stërvitjen apo ushtrimet ndonjëherë është e pamundur të kuptoni se cilat këshilla duhet të ndiqni dhe

Lexo me Shume

Rutina e përditshme! Ndiqni këto rregulla për të patur një trup perfekt…

  Rutina e përditshme! Ndiqni këto rregulla për të patur një trup perfekt…

Çdo kush kërkon të ketë një bark të sheshtë dhe super forma. Por për t’i pasur shpeshherë bëjmë shumë gabime

Lexo me Shume

4 rregulla ushqimi që duhet t’i merrni në konsideratë…nëse doni një bark “petë”!

  4 rregulla ushqimi që duhet t’i merrni në konsideratë…nëse doni një bark “petë”!

Sa herë e ushtroni sportin gjatë javës? Ushtrimi disa herë në javë është vendimtar për rritjen në masë të muskujve,

Lexo me Shume

Nuk keni kohë për palestër? Nënat e reja mund të stërviten në shtëpi me fëmijët e tyre, ja ushtrimet e duhura

  Nuk keni kohë për palestër? Nënat e reja mund të stërviten në shtëpi me fëmijët e tyre, ja ushtrimet e duhura

Pasi kanë sjellë në jetë fëmijën e tyre nënat duan të kthehen në format e tyre të mëparshme. Kjo nuk

Lexo me Shume

Keni kaluar moshën 40 vjeçare dhe keni problem me peshën? Ja si mund të humbni lehtësisht kilogramët e tepërt

  Keni kaluar moshën 40 vjeçare dhe keni problem me peshën? Ja si mund të humbni lehtësisht kilogramët e tepërt

Pas çdo decade të jetës sonë metabolizmi ngadalësohet me rreth 5 %. Pasi ke kaluar moshën 40 vjeçare është më

Lexo me Shume

Jeni shtatzënë dhe mendoni se duhet të lini stërvitjen? Aspak e vërtetë, ja çfarë duhet të dini për të…

  Jeni shtatzënë dhe mendoni se duhet të lini stërvitjen? Aspak e vërtetë, ja çfarë duhet të dini për të…

Shumë gra të apasionuara pas palestrës dhe stëritjes heqin dorë prej saj sapo marrin vesh që janë shtatëzënë. Në fakt

Lexo me Shume

“Albanian Fitness” nuk ndalet, fiton katër çmime brenda një nate: “ Vitin tjetër, do e çoj flamurin shqiptar në skenën më të madhe!”

“Albanian Fitness” nuk ndalet, fiton katër çmime brenda një nate: “ Vitin tjetër, do e çoj flamurin shqiptar në skenën më të madhe!”

Kur bëhet fjalë për fitness-in, shumë vajza dinë ku të drejtohen, pikërisht në rrjetet sociale. Atje gjejnë edhe Disola Malajn,

Lexo me Shume

Tetë ushtrimet efektive për të holluar fytyrën

  Tetë ushtrimet efektive për të holluar fytyrën

Shumë njerëz preferojnë të kenë një fytyrë më të hollë dhe të tonifikuar. Ndonjëherë dietat ju ndihmojnë të bini në

Lexo me Shume