Blitz

 Breaking News

Vendet që kanë pasaportat më të fuqishme në botë

Vendet që kanë pasaportat më të fuqishme në botë
August 17
20:26 2016

Dëshironi të bëni një udhëtim nëpër Europë ose jashtë saj, por më parë ju duhet të kaloni disa vështirësi. Për disa vende ju duhen viza e shumë dokumente të tjera dhe përveçse harxhoni kohë, nuk është e sigurt se do ta merrni vizën. Ndërkohë që vende të tjera në Europë kanë pasaportat më të fuqishme në botë, me të cilat mund të udhëtosh ku të dëshirosh pa pasur probleme.

Gjermania, Suedia, Franca, Finlanda, Zvicra, Spanja dhe Mbretëria e Bashkuar janë disa prej vendeve, shtetasit e të cilëve mund të udhëtojnë në të gjithë botën pa pasur nevojë për viza. Mbretëria e Bashkuar nuk dihet në qoftë se do të ketë të njëjtën fuqi pas daljes nga BE, sepse thuhet se do të rivendosen vizat për në Europë. Këto shtete njihen si të fuqishme dhe të japin mundësinë për të udhëtuar kudo./Blitz.al/

 

Share