Blitz

 Breaking News

Për ju që doni të zgjidhni relaksin këto pushime, ja ku ndodhen kopshtet më të bukura që ju lënë pa mënd!

Për ju që doni të zgjidhni relaksin këto pushime, ja ku ndodhen kopshtet më të bukura që ju lënë pa mënd!
August 02
15:10 2018

Udhetimet në qytete të mëdha shpesh janë tepër të lodhshëm. Zgjedhje shumë e mirë për të kaluar pushime të qeta dhe të pa harrueshme janë kopshtet.

Ka kaq shumë kopshte në të gjithë botën që ja vlen të shihen  dhe disa prej tyre janë të vendosura në vëndet më të vizituara në botë, si Parisi dhe Tokio.  Kur përgatitni udhëtimin tuaj, sigurohuni që të vizitoni një nga kopshtet që do të rëndisim më poshtë, ne ju premtojmë që nuk do të zhgënjeheni!

  1. Abkhazi Garden

Kopshti Abkhazi është i vendosur në Victoria. Princi dhe Princesha Abkhazi ishin iniciatorët e krijimit të këtij kopshti të mrekullueshëm, i cili filloi në vitin 1946 dhe zgjati për dekada të tëra. Kopshti i Abkhazit është i njohur për pamjet e mrekullueshme që ofron dhe qilimat me lloje të ndryshme. Ekziston edhe një çaj, ku vizitorët mund të shijojnë si dhe të marrin informacione rreth saj edhe gatimeve tradicionale të vendit.

  1. Lotusland, California

Lotusland në Santa Barbara u ble nga këngëtarja e operës “Madame Ganna Walska “në vitin 1941 dhe ajo kaloi 43 vitet e ardhshme për ta bërë kopshtin një nga më të bukurit. Ajo që e bën Lotuslandin aq të veçantë është grupi i madh i bimëve, lotuset dhe zambakët e ujit.

  1. Shinjuku Garden

E vendosur në Tokio, kopshti Shinjuku Gyoen është një mënyrë e mrekullueshme për t’i shpëtuar qendrës së qytetit. Ai përbëhet nga tre kopshte të ndryshme  një kopsht tradicional japonez, ku vizitorët mund të shijojnë pellgje të mëdha me ishuj dhe ura një kopsht francez dhe anglez me lëndina dhe shumë llamba. Vizitorët gjithashtu mund të shohin shumë lule tropikale dhe subtropikale.

  1. Hillandale Gardens

Kopshti Hillandale konsiderohet të jetë një nga kopshtet më të bukura të Australisë! Është me të vërtetë një vend i cili vërtet të lë pa frymë ku mund të shijohen të gjitha bukurit e parqeve. Kopshti Hillandale është i vendosur në fshatin Yetholme, Neë South Wales.

  1. RHS Garden Wisley

Duket si një skenë përrallë, apo jo? Epo, për fat të mirë ky është një kopsht i vërtetë që jeton në Wisley të Anglisë. Nëse udhëtoni drejt Anglis mund të mos e harroni të vizitoni këtë kopsht, sepse ofron shumë për vizitorët e saj. Kopshti RHS është me të vërtetë i madh dhe mund të keni nevojë për shumë kohë për të parë gjithçka.

/Blitz.al/

 

Share