Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Këto janë 16 qytetet më të vjetra të Europës

August 29
16:39 2016

16. Yerevan, Armenia

Picture 1 of 16

Banorët më të hershëm në këtë qytet janë vendosur 782 vjet përpara lindjes së Krishtit. Rreth 30 vjet përpara themelimit të Romës, ky qytet, që sot është kryeqyteti i Armenisë, shërbente si stacion i rëndësishëm përgjatë rrugëve që ndiqeshin nga Azia në Europë. Qyteti u pushtua nga asirët, romakët, bizantinët, persianët, arabët, selxhukët, mongolët dhe turqit. Pas shpërbërjes së Bashkimit Sovjetik, qyteti u zhvillua më tepër.

Teksa pjesa më e madhe e qyteteve më të vjetra të botës janë vendosur rreth “Fertile Crescent” në Lindjen e Mesme, të tjera qytete të hershme renditen si vendbanimet më të vjetra në Europë.

Këto janë 16 qytetet më të vjetra, të banuara vazhdimisht.

/Blitz.al/

Komento
Etiketimet
Shperndaje