Blitz

 Breaking News

Italianët të mrekulluar nga jugu i Shqipërisë: Plazhet, si ato në Karaibe

Italianët të mrekulluar nga jugu i Shqipërisë: Plazhet, si ato në Karaibe
July 23
15:06 2016

Bukuria natyrore që të fal bregdeti shqiptar është bërë shpesh objekt diskutimesh, lidhur me idenë se si duhet shfrytëzuar një pasuri e tillë, në mënyrë që numri i turistëve që e vizitojnë atë të jetë gjithnjë e më i madh.

E teksa në Shqipëri përpiqën t’i bëjnë reklamë plazheve tona, edhe pse ndërkohë gjërat nuk kanë ndryshuar shumë, ‘fjalë të mira’ vijnë nga shtetet fqinje.
Faqa “tgcom24” ka publikuar një artikull ku vlerëson shumë jugun e Shqipërisë, dhe plazhet më të veçanta të tij.

“Një diamant ende i papërpunuar, por me ‘forma’ shumë të bukura!”

Kështu mund të përkufizohet imazhi që i përshtatet më shumë Shqipërisë, një tokë deri diku e harruar nga flukset e mëdha turistike por që fsheh peizazhe të mrekullueshme, plazhe që i ngjajnë atyre në Karaibe, mikpritje për t’u pasur zili etj..

Kryesisht është jugu i Shqipërsië ai që na dhuron kënaqësi natyrale që nuk i gjen kudo, me shtrirjen e tij nga Vlora në Sarandë e më tej, në zonën e Parkun Kombëtar të Llogorasë, jo larg Italisë. Përmendim këtu edhe kombinimin e plazheve ranore me malet shkëmbore.

Plazhi në Shqipëri është sinonim i pushimeve me kosto të ulët. Fakti që masat e turistëve ende nuk e njohin sa duhet bregdetin jugor të Shqipërisë, çmimet e hoteleve dhe të restoranteve nuk mund të quhen kurrsesi të larta.

Më poshtë po ju rreshtojmë disa nga vendet më të bukura për të kaluar pushimet, të cilat do t’ju habisin.

Vlora – Është një nga qytetet më antike shqiptare. U themelua në shekullin VI para Krishtit, me emrin Aulona!
Jo larg nga qyteti i Vlorës gjeni plazhin e Jalit, pak kilometra pas të famshmit Dhërmi, afër fshatit Vuno. Një plazh i vogël i mrekullueshëm dhe i qetë, me ujë të kristaltë.
Dhërmiu është i magjishëm; një plazh ku mund të gjesh lehtësisht një dhomë për të pushuar apo ku mund të bësh camping, e të shijosh perëndimine diellit si në asnjë vend tjetër.

Plazhi i Livadhit, nën ‘këmbët’ e kështjellës së qytetit, është i përshtatur më së miri me bimësinë e dendur dhe me muret shkëmbore. Edhe këtu deti është transparent në mënyrë të mrekullueshme.
Shumë restorante të Himarës ofrojnë ushqime të shijshme dhe ekonomike me bazë peshkun e kallamarët.

Përmendim gjithashtu vende si Gjipea apo dhe të tjera, që mund të arrihen lehtësisht me varkë, me makinë apo edhe në këmbë.
Nuk duhet humbur Shpella e Piratëve, e cila dikur ishte strehë për gjahtarët e detit, ndërsa sot e famshme për intimitetin që të ofron dhe për pamjen e mrekullueshme.

Në fund zbresim edhe më poshtë, drejt Sarandës, plazhit të bukur që gjendet pikërisht përballë ishullit të Korfuzit.
Në këtë zonë nuk duhet humbur pa u vizituar Ksamili i famshëm, një zonë turistike afër qytetit antic të Butrintit, 17 kilometra nga Saranda. Këtu nuk duhet të harrojmë ishujt e vegjël rrotull me ujin ekristaltë.

Për ta mbyllur, shkojmë tek plazhi Pulëbardhat, absolutisht një nga më të bukurit në Shqipëri, prej të cilit mund të shëtisësh me varkë për të zbuluar zonat e magjishme të paprekura që gjenden përreth.

Share